لزوم اصلاح ساختارهاصندوق بازنشستگی

 • توسط محسن سبزه پرور
 • ۷ سال پیش
 • ۰

گزارش امروز: مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد که این سازمان موفق شده است تا حدود 600 میلیارد تومان از 1000 میلیارد تومان اموالی را که از این سازمان خارج شده بود با احکام دادگاه بازپس بگیرد.

به گزارش خبر نگار ما سیدتقی نوربخش در یک نشست خبری با بیان این نکته که پرونده تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی بر اساس ماموریت سازمان، از ابتدای ریاست وی مورد پیگیری قرار گرفته است، تاکید کرد: دادگاه بدوی رای را صادر کرده و سازمان تقاضای تجدیدنظر را ارائه داده ولی هنوز رای نهایی صادر نشده و این موضوع در حال پیگیری است.
به گفته وی، در مورد سایر موارد به غیر از مدیرعامل سابق، رای صادر شده است مانند پرونده هتل هما که اموال به سازمان برگشت داده شده است.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در توضیح این پرونده اظهار داشت: کل مجموعه هتل های هما نیمی به صورت پرداخت نقدی و نیمی هم بابت بدهی دولت به این سازمان تعلق گرفته است و بخشی از زمین هتل که حدود 300 تا 400 میلیارد تومان ارزش دارد و جزئی از هتل است به فردی به مبلغ بسیار پایین تر از ارزش واقعی فروخته شده بود که دادگاه آن را به دولت بازگرداند و دولت هم مصوب کرد که فقط به تامین اجتماعی فروخته شود.
وی ادامه داد: زمین دیگری هم که حدود 200 میلیارد تومان معامله شده ولی فقط 9 میلیارد تومان آن به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شده بود که دادگاه بدوی رای را صادر کرده و اکنون پرونده در دادگاه تجدید نظر است.
نوربخش با بیان این نکته که سازمان پرونده های متعددی را در دادگاه در حال بررسی دارد، تاکید کرد که این پرونده ها تاکنون به بازگرداندن حدود 600 میلیارد تومان از اموال به سازمان منتهی شده است.
وی درباره وضعیت صندوق های بازنشتگی، این چالش را یکی از پنج ابرچالش اقتصادی کشور خواند و گفت: اکثر صندوق های بازنشتگی دارای ردیف بودجه ای در دولت هستند و ضریب پشتیبانی همه آنها جز تامین اجتماعی زیر 5 است و این سازمان تنها صندوق بیمه ای است که ضریب پشتیبانی آن بالای 5 است و بدون اتکا به منابع عمومی دولت، تامین مالی می کند.
مدیرعامل تامین اجتماعی با اشاره به این نکته که سازمان هنوز از لحاظ تعهدی به نقطه سر به سری نرسیده است، گفت: چنانچه اقدام موثری برای تامین مالی پایدار انجام شود این صندوق قابل احیا خواهد بود.
وی در عین حال با اشاره به این نکته که از سال 86، سازمان تامین اجتماهی با نگاه نقدی از نقطه سر به سری عبور کرده و برای پرداخت حقوق مستمری بگیران، 600 میلیارد تومان استقراض کرده است، ادامه داد: در سال 92 که این سازمان را تحویل گرفتیم از بودجه 31 هزار و 500 میلیارد تومانی، با پنج هزار میلیارد تومان کسری بودجه و استقراض از بانک ها برای پرداخت حقوق مستمری بگیران رو به رو بودیم.
نوربخش با بیان این نکته که در سال گذشته 96 درصد منابع سازمان از محل حق بیمه تامین شده است، اظهار داشت: بودجه سال گذشته 72 هزار میلیارد تومان بوده که 42 هزار میلیارد تومان آن حقوق مستمری بگیران بوده و امسال نیز بودجه 82 هزار میلیارد تومان است.
وی تاکید کرد: ما از لحاظ نقدی از سال 86 دچار چالش هستیم ولی از لحاظ تعهدی در نقطه خوبی قرار داریم.
نوربخش اضافه کرد: با وجود تمامی مشکلات، در این چهار سال حقوق مستمری بگیران را 81 درصد یعنی 25 درصد بالاتر از نرخ تورم افزایش داده ایم در حالی که در 8 سال قبل از آن، حقوق مستمری بگیران 32 درصد پایین تر از نرخ تورم افزایش یافته بود.
به گفته وی، باید وضعیت صندوق های بازنشستگی مورد توجه ویژه قرار بگیرد و راهکارهای عملی برای اصلاح ساختارهای آنها انجام شود.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی همچنین از افتتاح 58 پروژه در 17 استان کشور در هفته تامین اجتماعی خبر داد و گفت: پنج شعبه جدید سازمان در شهرهای اهواز، سمنان، بندر کیاشهر، سنگرود و موچش و پنج مرکز درمانی جدید در شهرهای مختلف گشایش خواهد یافت.
وی پروژه بازسازی و نوسازی مراکز درمانی در 10 بیمارستان تامین اجتماعی را هم از پروژه هایی ذکر کرد که در هفته تامین اجتماعی افتتاح خواهد شد.
نوربخش با اشاره به افتتاح پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در ماه گذشته، تصریح کرد: 49 درصد این پالایشگاه متعلق به تامین اجتماعی است و با آغاز به کار آن، کشور از نظر تولید بنزین استاندارد، خودکفا خواهد شد.
وی در عین حال اعلام کرد که پروژه هتل همای مشهد که 14 سال راکد مانده بود با حمایت تامین اجتماعی در هفته جاری افتتاح خواهد شد.
نوربخش با اشاره به افزایش 14.5 درصدی حقوق حداقل بگیران و افزایش 12 درصدی حقوق سایر سطوح، گفت: پایه حداقل حقوق یک میلیون و 100 هزار تومان شده و مابه التفاوت حقوق فروردین، در 30 تیرماه به مستمری بگیران تقدیم خواهد شد.

انتهای پیام ////

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedIn
 • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *