گزارش امروز: معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برگزاری دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه( APPU )، پس از ۱۷ سال و با حضور ۳۲ کشور در تهران خبر داد و گفت: ریاست کنگره ۲۰۱۷ برعهده ایران است.
حسین مهری در نشست خبری دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه ( APPU ) با اشاره به تشکیل اتحادیه جهانی پست در سال ۱۸۷۴ با ۲۲ کشور، گفت : ایران بعد از ۳ سال به این اتحادیه پیوست.
۱۹۲ کشور عضو این اتحادیه هستند
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: در حال حاضر ۱۹۲ پست عضو این اتحادیه هستند که کنگره بالاترین مرجع تصمیم‌گیری در این اتحادیه است؛ آخرین بار در سال ۲۰۱۶ در استانبول ترکیه برگزار شد و ایران هم در این کنگره بعد از ۱۲ به عنوان عضو شورای راهبری اتحادیه پذیرفته شد.
وی درباره نقش اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه ( APPU)یادآور شد: این اتحادیه بزرگ ترین اتحادیه منطقه ‌ای در سطح آسیا و اقیانوسیه و مهم ترین مجمع تصمیم ‌گیری درخصوص توسعه و بهبود امور پستی در منطقه است.
۱۲ تا ۱۵ تیر هتل المپیک تهران میزبان APPU
مدیرعامل شرکت ملی پست ایران، اظهار کرد: براساس هماهنگی‌های به عمل آمده کنگره ۲۰۱۷ اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه با هدف تبیین و بررسی سیاست‌های منطقه‌ای در حوزه پستی و تبادل تجربیات و توسعه همکاری‌های بین‌المللی، به میزبانی کشورمان، طی روزهای ۱۲ لغایت ۱۵ تیرماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.
وی با بیان این که در حال حاضر ۳۲ کشور در این اتحادیه عضویت دارند، افزود: علاوه بر ایران افغانستان، اندونزی، بنگلادش، بوتان، برونئی‌دارالسلام، پاکستان، تایلند، چین، ژاپن، سنگاپور، سری‌لانکا، فیلیپین، کره جنوبی، گینه نو پاپوازی، لائوس، مالزی، مالدیو، نپال، نائورو، نیوزیلند، ویتنام، هندوستان، کامبوج، فیجی، میانمار، جزایر سلیمان، مغولستان، وانوآتو، تونگا و ساموآ اعضای این اتحادیه را تشکیل می‌دهند.
رییس هیات مدیره شرکت ملی پست ایران کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه را عالی‌ترین نهاد این اتحادیه اعلام کرد و افزود : کنگره هر چهار سال یک بار با حضور تمامی اعضای این اتحادیه برگزار می‌شود و در هر کنگره با تشکیل کمیته ‌های مختلف به مسایل و موضوعات راهبردی اتحادیه پرداخته می‌شود.
میزبانی ایرانی پس از ۱۷ سال/ ثبت نام ۱۵۰نفر
وی با اشاره به این که کشور ایران پس از ۱۷ سال دوباره میزبانی برگزاری کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه را برعهده گرفته است؛ اظهار داشت: آمادگی پست ایران برای برگزاری این مهم طی یازدهمین کنگره پستی آسیا و اقیانوسیه در هندوستان در سال ۲۰۱۳، به‌ اطلاع کشورهای عضو و دبیرخانه اتحادیه پستی آسیا واقیانوسیه رسید و رسماً مورد تصویب کنگره قرار گرفت.
مهری از ثبت نام ۱۵۰ نفر برای شرکت در این کنگره خبر داد و افزود: این کنگره در سطح وزرا، معاونین وزیر، مدیران عامل و سفرای کشورها برگزار می‌شود و دبیر کل اتحادیه پستی جهانی، معاون وی و همچنین رییس شورای راهبری اتحادیه نیز در این کنگره حضور دارند.
ترکیه، سوییس و فرانسه ناظر بر کنگره APPU
وی به حضور کشورهای ترکیه، سوییس و فرانسه به عنوان ناظر در این کنگره اشاره کرد و درباره رویکردهای پست ایران در این اجلاس، گفت: توسعه همکاری‌های پستی به منظور توسعه امور پستی در منطقه و همچنین پی گیری و دنبال سازی راهبردهای اتحادیه از مهم‌ترین اهداف مهم کنگره ۲۰۱۷ به شمار می‌رود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تشکیل کمیته های تخصصی را از دیگر برنامه های کنگره معرفی و عنوان کرد: توسعه سرویس های الکترونیکی، تجارت الکترونیک مرزی و فرامرزی، توسعه سرویس‌های مالی (IFS,International Financial Services)، توسعه پایدار و دغدغه زیست محیطی و امضای تفاهم نامه با برخی کشورها از جمله کره جنوبی در این کنگره از دیگر برنامه های این کنگره ۴ روزه است.
وی با ذکر این مطلب که این کنگره با همکاری مشترک شرکت ملی پست و پست بانک برگزار می‌شود، اظهار داشت: این دو بخش در این اجلاس گزارشی از فعالیت های مهم خود را ارایه می‌دهند.
بررسی توسعه همکاری های آموزشی با APPU با استفاده از ظرفیت های دانشکده پست و مخابرات
رییس هیات مدیره شرکت ملی پست ایران با اشاره به اینکه یکی از اهداف این کنگره تبادل تجربیات کشور ها در این حوزه است، افزود: طرح کلان GNAF برای کشورهای عضو با هدف صدور دانش فنی ایران در این کنگره معرفی و همچنین توسعه همکاری های آموزشی با APPU با استفاده از ظرفیت‌های دانشکده پست و مخابرات بررسی می‌شود.
وی افزود: بر اساس هماهنگی‌های به عمل آمده کنگره ۲۰۱۷ اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه با هدف تبیین و بررسی سیاست‌های منطقه‌ای در حوزه پستی و تبادل تجربیات و توسعه همکاری‌های بین المللی به میزبانی کشورمان، طی روزهای ۱۲ لغایت ۱۵ تیرماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.
مهری با اشاره به اینکه میزبانی دوازدهمین کنگره اتحادیه آسیا و اقیانوسیه پستی یکی از دستاوردهای برجام است، تاکید کرد: اتحادیه جهانی پست یکی از آژانس‌های تحصصی زیر مجموعه سازمان ملل است و طبیعی است که اگر کشوری توسط سازمان ملل تحریم شده باشد نمی تواند میزبان کنگره های بین‌المللی باشد.
بهره‌برداری از پتانسیل‌های منطقه در زمینه خدمات، تسهیلات و تجهیزات پستی
وی برگزاری این‌گونه نشست‌ها را در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار مهم و استراتژیک تلقی و عنوان کرد: چنین مجامعی از یک سو فرصتی برای توسعه و بهبود همکاری‌ها و روابط پستی با کشورهای عضو در منطقه، بهره‌برداری از پتانسیل‌های منطقه در زمینه خدمات، تسهیلات و تجهیزات پستی، صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای منطقه در راستای درآمدزایی را ایجاد خواهد کرد.
رییس هیات مدیره شرکت ملی پست ایران تصریح کرد: از طرفی دیگر با نزدیک‌تر شدن مواضع کشورهای منطقه می‌توان در محافل جهانی نظیر اتحادیه پستی جهانی نفوذ و اثرگذاری در تصمیم‌گیری‌ها را با در نظر گرفتن منافع کشورهای منطقه افزایش داد.
وی درخصوص دستاوردهای کنگره ۲۰۱۷ برای پست ایران تاکید کرد: میزبانی دوازدهمین کنگره پستی آسیا و اقیانوسیه از سوی پست کشورمان و حضور فعال و نقش‌آفرینی در این اتحادیه علاوه بر کسب مزیت‌های پستی، جایگاه و وجهه جمهوری اسلامی ایران را در سطح منطقه آسیا و اقیانوسیه ارتقا می دهد.
یکی از موضوعات این کنگره پست مالی است
مدیر عامل شرکت ملی پست ایران با اشاره به این که ریاست کنگره ۲۰۱۷ برعهده ایران است، افزود: به دنبال برگزاری این کنگره، جمهوری اسلامی ایران ریاست شورای اجرایی را به‌ مدت ۴ سال تا کنگره آتی که در کشور تایلند برگزار می شود بر عهده می گیرد.
وی اظهار امیدواری کرد: پست ایران با میزبانی بهینه این اجلاس بتواند زمینه لازم برای توسعه همکاری‌های پستی میان کشورهای عضو و ایجاد فضای هم‌اندیشی و تعامل میان متخصصان پستی در سطح منطقه را فراهم کند و نام کشورمان در عرصه پستی بار دیگر خوش بدرخشد.
مهری با اشاره به اینکه یکی از موضوعات این کنگره پست مالی است، افزود : پست بانک ایران به عنوان بانک عامل برای اجرای سرویس بین المللی IFS که یک سرویس تبادل حوالجات است، به اتحادیه جهانی پست معرفی شده است که در این کنگره با انجام توافقات دو جانبه و چند جانبه میزان حد اعتباری این تبادلات را با کشورهای عضو اتحادیه مشخص می کند.
امکان تبادل حوالجات با ۱۷۰ کشور دنیا از طریق نرم افزار IFS
وی با بیان اینکه نرم افزار IFS به تازگی توسط پست بانک نصب شده و درحال طی مراحل آزمایش خود است، افزود : به وسیله این نرم افزار امکان تبادل حوالجات با ۱۷۰ کشور دنیا ایجاد می شود و با این کار خیلی از مشکلات مربوط به حوالجات خارجی مرتفع شده و باعث رونق درحوزه تجارت الکترونیک می‌شود.
انتهای پیام/////////////////////

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *