• صفحه خانگی
 • >
 • سیاسی
 • >
 • انتشار اسناد محرمانه از قاچاق سلاح به مناطق درگیر با پوشش دیپلماتیک

گزارش امروز:شبکه المیادین از اسنادی خبر داده که قراردادهای میلیاردها دلاری سلاح و اسامی کشورهای ابرقدرتی که در این معاملات دست دارند را فاش می‌کند.

شبکه خبری المیادین در برنامه “میزگرد هفته” میزبان محمد ابوعاصی، مدیر مرکز پژوهش‌های خاورمیانه در بلغارستان بود. او درباره اسناد مهمی سخن گفت که اطلاعات آن به شیوه‌ای نامعلوم از سفارت آذربایجان در بلغارستان به بیرون درز کرده است.

این اسناد قراردادهای چند میلیارد دلاری و اسامی کشورهایی مثل آمریکا، عربستان، امارات، ترکیه، بلغارستان و کشورهای اروپایی دیگر را که در این قراردادها دست دارند، فاش می‌کند. کشورهایی که مقصد این سلاح‌ها بوده‌اند نیز سوریه، عراق، یمن، افغانستان، پاکستان و کنگو هستند و مسئله خطرناک این است که سلاح از طریق سفرهای دیپلماتیک منتقل می‌شود.

بنا بر این اطلاعات، “سیلک وی ایرلاینز” (SilK Way Airlines) اسم شرکتی است که آذربایجان آن را اداره می‌کند اما یک شرکت هواپیمایی عادی نیست و سلاح سنگین و مهمات را برای کشورها، افراد و تروریست‌ها با پشتیبانی دیپلماتیک قاچاق می‌کند.

اسناد فاش شده نشان می‌دهد که این شرکت در سه سال اخیر دست‌کم ۳۰۰ پرواز دیپلماتیک را ترتیب داده که در آن سلاح برای حمایت از جنگ‌ها و درگیری‌ها انتقال یافته است. این شرکت پروازهای دیپلماتیک را برای شرکت‌های خصوصی و سازندگان سلاح در آمریکا، کشورهای بالتیک و اسرائیل و ارتش‌های عربستان، امارات، فرماندهی عملیات ویژه آمریکا و نیروهای نظامی آلمان و دانمارک در افغانستان و نیروهای سوئدی در عراق ترتیب داده است. پروازهای دیپلماتیک از بازرسی و مالیات و مسائل دیگر معاف می‌شوند و این یعنی شرکت مذکور به راحتی صدها تن سلاح را به مناطق مختلف جهان منتقل می‌کرده است.

آمریکا مشتری اصلی پروازهای دیپلماتیک است

یکی از مشتری‌های اصلی “پروازهای دیپلماتیک برای انتقال سلاح” شرکت‌های آمریکایی هستند که برای ارتش آمریکا و فرماندهی عملیات ویژه سلاح می‌فرستند. عامل مشترک در اینجا این است که این شرکت‌ها سلاح‌هایی را ارسال می‌کنند که فاقد معیارها و استاندارهای آمریکایی است و در نتیجه نیروهای آمریکایی از آن‌ها استفاده نمی‌کنند.

این اسناد نشان می‌دهد، طی سه سال گذشته شرکت‌های آمریکایی در راستای برنامه دولت این کشور درباره تجهیز سلاح، قراردادهای میلیاردی انعقاد کرده‌اند و تمامی این‌ها از “سیلک وی ایرلاینز” برای انتقال سلاح استفاده کرده‌اند. زمانی که “سیلک وی ایرلاینز” هواپیماهای کافی نداشته، هواپیماهای نیروی هوایی آذربایجان محموله نظامی را منتقل می‌کردند اما این سلاح به آذربایجان نرسیده است.

شرکت “اوربیتال ای تی کی” (Orbital AtK) نیز در برنامه‌های تجهیزات نظامی که با استانداردهای آمریکا همخوانی ندارد شرکت می‌کند. این شرکت طی دو سال اخیر ۲۵۰ میلیون دلار با این کار درآمد داشته است. تمامی اطلاعات درباره نوع سلاح و طرفی که آن را تحویل گرفته محرمانه است.

این شرکت ژوئیه و اوت ۲۰۱۵، از طریق شش پرواز دیپلماتیک از سوی سیلک وی ایرلاینز سلاح را انتقال داد. این سلاح‌ها برای پلیس ملی افغانستان فرستاده شد.

“کمرینگ میلیتری پروداکتس” (Chemring Military Products) سرمایه‌گذاری اصلی در برنامه تجهیزات سلاح است. این شرکت چهار قرارداد ۳۰۲.۸ میلیون دلاری دارد. سلاح را از تولید کنندگان در صربستان، افغانستان و رومانی گرفته و به عراق و افغانستان انتقال داده است.

بزرگترین واردکننده سلاح مغایر با استاندارهای آمریکا دسامبر سال گذشته چندین تن بمب را از صربستان به وزارت دفاع افغانستان منتقل کرد.

عربستان ناظر و توزیع کننده سلاح

علاوه بر آمریکا کشور دیگری که مقادیر عظیمی سلاح ساخت اروپای شرقی را خریده و آن را از طریق پروازهای دیپلماتیک صادر می‌کند، عربستان است. در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، ۲۳ پروازها دیپلماتیک سلاح را از بلغارستان، صربستان و آذربایجان به جده و ریاض منتقل کرده‌اند.

براساس اسناد فاش شده تمامی سلاح‌هایی که از طریق پروازهای دیپلماتیک منتقل می‌شود به دست تروریست‌ها در سوریه و یمن می‌رسد.

عربستان همچنین محموله‌های نظامی را به آفریقای جنوبی برای کسب درآمد و گرفتن طلا و الماس در کشورهای افریقایی منتقل می‌کند.

امارات کشور عربی دیگری است که سلاح ساخت اروپای شرقی را که موافق با استاندارهای نظامی نیست خریده و برای طرف سومی فرستاده است. این اسناد نشان می‌دهد که طرف ناظر عربستان بوده است.

پروازهای دیپلماتیک فسفر سفید کشنده را منتقل می‌کنند

فسفر سفید ماده‌ای است که به دلیل آسیب‌هایی زیانباری که به جا می‌گذارد، به کارگیری آن در جنگ جنجال برانگیز است. ۳۱ مارس ۲۰۱۵، سیلک وی ایرلاینز ۲۶ تن محموله نظامی فرستاده که فسفور سفید نیز در میان این محموله بوده است.

برخی از پروازهای دیپلماتیک سلاح را به مناطق درگیر که از اروپا، آسیا و آفریقا می‌گذارند، می‌فرستد. تیربارهایی نیز در میان این تجهیزات وجود دارد که در تصاویر و ویدیوهایی که گروه‌های مسلح در ادلب و حماه سوریه منتشر کرده بودند، دیده شده است.

مارس ۲۰۱۷ به نظر می‌رسد که بیش از ۳۰۰ تن سلاح برای یگان‌های مدافع خلق کرد در شمال سوریه فرستاده شده است. همچنین شش پرواز دیپلماتیک ۴۳ تن بمب را برای وزارت دفاع عراق منتقل کردند. ۲۸ مارس نیز ۸۲ تن سلاح از رومانی به اربیل فرستاده شده است.

انتهای پیام////////////////////

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedIn
 • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *