گزارش امروز : عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از اتمام بررسی پرونده تخلفات فروش امضای لوله کشی گاز در واحدهای مسکونی استان تهران از سوی وزارت راه و شهرسازی خبر داد.
رامین کرمی با بیان اینکه شهرداری ها در هنگام صدور پروانه به واحدهای زیر ۱۵۰۰ متر، مهندس مکانیک نمی دهند گفت: این در حالی است که مبحث دو مقررات ملی ساختمان و وجود مهندس ناظر ذیصلاح در چهار رشته از جمله مکانیک و تأسیسات را در هر متراژی اجباری کرده است. نتیجه عدم حضور مهندسان مکانیک در نظارت بر ساخت و سازها، افت فشار آب در سطح کلان شهرها و هدررفت بالای انرژی و راندمان پائین ساختمان ها در این زمینه را شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه ۴۰ درصد مصرف انرژی کشور در بخش ساختمان است خاطرنشان کرد: خروجی دیگ های موتورخانه های ساختمان ها در بسیاری از موارد بالای ۲۰۰ درجه است که مصرف بالای انرژی و راندمان پائین موتورخانه ها را نشان می دهد. به همین دلیل طرح تغییر ۶۰۰ هزار موتورخانه از محل بیع متقابل مذکور در ماده ۱۲ قانون مصرف سوخت با همکاری سازمان بهینه سازی مصرف انرژی را در دست اجرا داریم تا به وضعیت راندمان شوفاژها و موتورخانه ها ساماندهی کنیم.

کرمی در خصوص مشکلات لوله کشی گاز ساختمان ها اظهار داشت: بخش مهندسی گاز و نظارت بر لوله کشی گاز واحدهای مسکونی در استان تهران از سال ۸۴ به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران واگذار شد که در ۱۱ سال گذشته، سوانح گازی کشور، ۵۰ درصد کاهش یافته است. این به معنی بهبود نقشه و لوله کشی گاز منازل از زمان آغاز نظارت نظام مهندسی بر لوله کشی گاز است به همین دلیل شرکت گاز استان تهران، بخش مهندسی خود را به سازمان نظام مهندسی استان تهران واگذار کرده و این سازمان دو هزار و ۷۰۰ مهندس به شرکت آب و فاضلاب استان تهران برای ارتقای شبکه آب و فاضلاب ساختمان ها واگذار کرده است.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران درباره نتایج بررسی پرونده امضا فروشی اعضای هیئت مدیره دوره قبل این سازمان تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی پرونده های امضاء فروشی را در بخش گاز به طور کامل بررسی کرده که از اعداد و ارقام ذکر شده قبلی، این موارد بسیار کمتر بوده است. در حال حاضر تعداد متخلفان این پرونده که کمتر از ۵ تا ۶ هزار فقره امضا فروشی رسیده اند.

وی همچنین با اشاره به اهمیت مهندسی مکانیک و تأسیسات در افزایش کیفیت ساختمان، بهبود محیط زیست و جلوگیری از هدررفت منابع آب و انرژی گفت: در همایش نقش مهندسی مکانیک در صنعت ساختمان که سوم و چهارم مردادماه در تهران برگزار خواهد شد، بیش از ۶۰ استاد دانشگاه از دانشگاه های سراسر کشور در حوزه تهویه مطبوع و تأسیسات و ۱۰ انجمن و تشکل حرفه ای این بخش مشارکت دارند.

کرمی با اشاره به تأکید بر موضوع اخلاق حرفه ای در همایش مهندسی مکانیک در ساختمان اظهار داشت: قرار است در این همایش با آموزش از سوی صاحبان تکنولوژی برتر مهندسان، فناوری های نوین این بخش معرفی شود. همچنین بحث بهینه سازی مصرف انرژی و بازچرخانی آب و تولید فاضلاب خاکستری از دیگر محورهای این همایش است.

دبیر کنفرانس نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز تصریح کرد: در کشور ۴۰۰ هزار مهندس در رشته های مختلف عضو هستند که اهمیت مهندسان مکانیک و تأسیسات در این صنعت در حوزه های بهداشت، ایمنی و امنیت روانی شهروندان بسیار اثرگذار است.

وی اظهار داشت: تا به حال ۷۰۰ مهندس مکانیک و تأسیسات برای شرکت در کنفرانس ثبت نام کرده اند همچنین ۱۴۸ مقاله به دبیرخانه ارسال شده که ۳۰ مقاله پذیرفته شده و ۶ مقاله برتر در طول همایش ارائه خواهد شد.

کرمی با اشاره به برگزاری ۱۷ کارگاه آموزشی معرفی تکنولوژی های نوین مهندسی مکانیک و تأسیسات به مهندسان جوان افزود: ۵ نشست آموزشی نیز با محوریت تهویه مطبوع و مکانیک سیالات در بخش های آب و گاز برگزار خواهد شد.

سازمان نظام مهندسی استان تهران نخستین کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری را با هدف افزایش بهره وری ساختمان و کاهش مصرف انرژی را در روزهای سوم و چهارم مرداد ماه در پژوهشگاه نیرو برگزار می‌کند.

عابدی ترکی، دبیر اجرایی نخستین کنفرانس ملی مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری نیز در نشست خبری امروز گفت: ما در کشور بیش از ۴۰۰ نفر عضو داریم که در سازمان نظام مهندسی کل کشور در ۷ رشته تخصص عمران، تاسیسات برق، نقشه برداری و ترافیک و شهرسازی به ارائه خدمات می پردازند.

وی تصریح کرد: یکی از رشته های مهم ساختمان بحث تاسیسات ساختمان است که این صنعت با آرامش و ایمنی و بهره وری آنرا در جهت ارایه خدمات بهتر انجام می دهد.

ترکی ادامه داد: اهمیت صنعت تاسیسات در واقع با پیچیده شدن ساختمان روز به روز مشخص می شود که از جمله آن سیستم آب و فاضلاب و سیستم تهویه و سیستم هوشمند و آسانسور است. در همین راستا سازمان نظام مهندسی استان تهران این کنفرانس را به مدت دو روز (۳، ۴) مرداد ماه برگزار می کند.

ترکی تاکید کرد: هماهنگی لازم با کمیته شورای سیاست گذاری، کمیته اجرایی. علمی و صنعت انجام شده است. همچنین طراحی و راه اندازی سایت کنفرانس انجام شده به طوری که بیش از ۷۰۰ نفر از مهندسین این بخش ثبت نام کرده اند.
وی خاطر نشان کرد: در کنار این کنفرانس نمایشگاه توانمندیها که نقش راهبری بازار را دارند برگزار خواهد شد همچنین کارگروه تخصصی برای ارتقای پایه برگزار می شود.

انتهای پیام

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *