مجبور شویم از دروغگویان شکایت می‌کنیم

 • توسط محسن سبزه پرور
 • ۷ سال پیش
 • ۰

گزارش امروز: رئیس سازمان خصوصی سازی می‌گوید برآورد این سازمان از سود سهام عدالت مربوط به سال مالی سال ۱۳۹۵ برای دارندگان یک میلیون تومان سهم ۱۵۰ هزار تومان است، اما آنچه که تاکنون قطعی شده ۱۲۵ هزار تومان است.

به گزارش خبرنگارما؛ علی اشرف عبدالله پوری حسینی در نشست خبری که امروز سه‌شنبه برگزار شد، درباره چگونگی و مقدار سود سهام عدالت بین مشمولین این سهام، گفت: سهام عدالت باعث شد سیستم بانکی ما خود را بروزرسانی کند. ما بار دیگر از ۲۰ میلیون نفری که شبای حساب بانکی خود را وارد سیستم سهام عدالت نکرده‌اند دعوت می‌کنیم این کار را انجام دهند.

پوری حسینی افزود: از ۴۹ شرکت دارای قیمت گذاری قبلی برای سهام عدالت تا امروز ۳۰ شرکت مجمع خود را برگزار کرده‌اند و سود توزیع کرده‌اند. تعداد شرکت‌هایی که مجمع برگزار کرده‌ و سود توزیع نکرده است ۴۶ شرکت است که ۳۰ شرکت از آن ۴۶ شرکت سود توزیع کرده‌اند و ۱۶ شرکت یا سودی نداشتند یا فعلا تصمیمی در این مورد نگرفته‌اند.

معاون وزیر اقتصاد درباره‌ شرکت‌هایی که تاکنون مجامع‌شان برگزار نشده، گفت: تنها سه شرکت باقی مانده انتهای سال مالی آن شرکت‌ها سی و یکم تیرماه بوده است. یکی از آن شرکت‌ها که برای ما اهمیت ویژه‌ای هم دارد شرکت هلدینگ خلیج فارس است که قانونا تا پایان مهرماه فرصت دارد مجمع خود را تشکیل دهد. این شرکت در طی سال‌های گذشته سود خوبی را تصویب کرده و عدد قابل توجهی از سود صاحبان سهام عدالت از این شرکت ناشی خواهد شد.

وی توضیح داد: تا به امروز سه هزار و ۳۴۵ میلیارد تومان سود توسط این ۳۰ شرکت تصویب و تحسین شده که این رقم سهم مشمولین سهام عدالت است، چرا که مجموعه سود تقسیمی شرکت‌ها از این رقم بیشتر است.

پوری حسینی تاکید کرد: کسانی که سهام تخصیص یافته به آن از محل سود و تخفیف و آورده نقدی مجموعا یک میلیون تومان شده و این یک میلیون تومان در سامانه سهام عدالت ثبت شده است، تاکنون سودی معادل ۱۲۵ هزار تومان برای عملکرد سال مالی ۱۳۹۵ برای آنها تصویب شده است. بدیهی است افرادی که مقدار سهام عدالت شان ۵۳۰ هزار تومان بوده و ۴۷۰ هزار تومان مابقی را خود پر نکرده‌اند ۵۳ درصد از ۱۲۵ هزار تومان را خواهند گرفت.

رئیس سازمان خصوصی سازی درباره‌ سود شرکت هلدینگ خلیج فارس توضیح داد: تصور ما این است که این شرکت بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان سود داشته باشد و اگر براساس سنوات گذشته سود داشته باشد، مجموع سود شرکت‌ها از ۴۰۰۰ میلیارد تومان فراتر خواهد رفت که اگر چنین اتفاقی بیفتد هر سبد سهام یک میلیون تومانی بیش از ۱۵۰ هزار تومان برای سال مالی ۱۳۹۵ سود خواهد داشت.

وی در پاسخ به ابهام افرادی که می‌پرسیدند اگر این شرکت‌ها پس از تقسیم سود افزایش سرمایه دهند سهام‌داران عدالت آنها چه باید بکنند، گفت: اگر شرکتی افزایش سرمایه دهد به همان اندازه که افزایش سرمایه داده سود از مشمولان کاهش یافته و آنها در افزایش سرمایه شرکت‌ خواهند کرد، اما از آنجایی که هیچ مصوبه افزایش سرمایه‌ای موجود نیست در این مورد صحبتی نمی‌کنیم.

پوری حسینی درباره زمان پرداخت سود سهام عدالت، اظهار کرد: شورای عالی اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ تصمیم می‌گیرد چه زمانی سود را پرداخت کند. البته این شورا سابقا کلیات این موضوع را به ما دستور داده است و در کلیات آن هیچ ابهامی وجود ندارد، اما یک مورد هست که هیات وزیران یا شورای عالی اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی درخواست کردیم که تعیین تکلیف کنند و ما نیازمند یک مصوبه هستیم که اگر انشاالله آن مصوبه صادر شود سازمان خصوصی سازی خواهد توانست اجرای دستور کند.

رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: اولین زمانی که ما بتوانیم سود سهام عدالت را تقسیم کنیم زمانی است که ما بتوانیم این سود را از شرکت‌های سرمایه‌پذیر دریافت کنیم. آنچه که تاکنون اتفاق افتاده تصویب سود و تقسیم سود است که عدد آن ۳۳۴۵ میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: بنای ما این نیست که اگر سودی را از شرکت‌ها دریافت می‌کنیم آن را بلوکه کنیم و آن را یک جا بپردازیم، اما اگر این کار را کردیم از روی ناچاری به این کار متوسل شدیم. هدف ما این است که به مرور که سود را دریافت می‌کنیم آن را بین مشمولین تقسیم کنیم و تا به امروز که من خدمت شما هستم ۱۳۰ میلیارد تومان از ۳۳۴۵ میلیارد تومان وصول شده و در حساب سازمان خصوصی سازی وجود دارد و انشاالله که تا پایان شهریورماه این مقدار به اندازه‌ای برسد که با دستور شورای عالی اصل ۴۴ ما مجاز باشیم قسمت اول سود را بین مجمع سهام عدالت تقسیم کنیم.

پوری حسینی درباره‌ کارنامه ۱۶ سال گذشته سازمان خصوصی سازی و واگذاری کنترلی شرکت‌ها، گفت: ما در طول ۱۶ سال گذشته شرکت‌هایی را کنترلی واگذار کردیم، ولی متاسفانه در فضای عمومی کشور و در برخی جاه‌ها این طور وانمود می‌کنند که هر جا خصوصی سازی به صورت کنترلی شرکت‌ها را واگذار کرده آنجا نابود شده و کارگرها اخراج شده‌اند و تولید نیز تعطیل شده است. عده‌ای اصرار دارند چهره کریهی از خصوصی سازی نشان دهند.

رئیس سازمان خصوصی سازی، ادامه داد: آن طور که ما ارزیابی کردیم تا به امروز در مجموع شرکت‌های واگذار شده کنترلی توسط سازمان خصوصی سازی اشتغال کاهش نداشته، بلکه در آنها افزایش سطح اشتغال را شاهد بودیم. مظلومیت سازمان خصوصی سازی است که هم خریدارانش تحت فشارند و هم آن خریداران افراد خوبی هستند که با این که اشتغال را افزایش داده‌اند، ولی باز هم در این موارد مورد اتهام قرار می‌گیرند.

وی توضیح داد: در طول ۱۶ سال گذشته ۱۷۱۳ مورد در لیست واگذاری قرار داشتند که ۸۴۵ مورد کاملا واگذار شده و ۱۷۶ شرکت خود از بین رفته‌اند یا مصوبه انحلال داشته‌اند یا ورشکست شده‌اند یا مسائلی از این دست برایشان اتفاق افتاده است و از لیست واگذاری خارج شده‌اند، علاوه بر آنها ۱۴۵ شرکت دیگر وجود دارد که در آستانه خروج از لیست واگذاری هستند.

پوری حسینی تاکید کرد: عده‌ای انتقاد می‌کنند که چرا دولت یازدهم این ۱۴۵ شرکت را می‌خواهد از لیست واگذاری خارج کند. در پاسخ به آنها باید بگویم که این شرکت‌ها قابل واگذاری نیستند. مثلا شرکت توزیع برق، گاز و آبفای شهری و صندوق‌های حمایت کشاورزی جزو شرکت‌های اقتصادی نیستند، زیرا خدمات و کالاهای این شرکت‌ها قیمت تکلیفی دارند و به نوعی دولت برای ارائه‌ی این خدمات یارانه می‌پردازد و اگر ما در چنین شرایطی این شرکت‌ها را واگذار کنیم به بخش خصوصی نمی‌توان گفت قیمت‌های تکلیفی را اعمال کن، چرا که بخش خصوصی نباید یارانه بپردازد، لذا یا دولت باید قبول کند که این یارانه را بدهد و یا باید آن را از دریافت کنندگان کالا و خدمات بگیریم که هیچ کدام از این دو شرایط فراهم نیست و تا زمانی که این شرایط فراهم نباشد ما امکان واگذاری این شرکت‌ها را نداریم.

رئیس سازمان خصوصی سازی در پاسخ به سوال که چرا در مقابل آنهایی که به گفته شما غیر قانونی عمل می‌کنند و بداخلاقی می‌کنند و به جای مراجعه به محکمه در تریبون‌هایشان صحبت می‌کنند، پس از صحبت‌های به گفته شما غیرقانونی آنها، شما به محکمه مراجعه نمی‌کنید. آیا فکر می‌کنید که زورتان به آنها نمی‌رسد؟ گفت: تذکر شما درست است. ما اگر بخواهیم ریشه را بخشکانیم باید همین کار را انجام دهیم یعنی اگر کسی به ما افترا می‌زند باید برویم و علیه آن شکایت کنیم. شاید این که ما شکایت نمی‌کنیم از دل رحمی ماست و شاید می‌خواهیم فضای کشور را رادیکالی نکنیم.

وی ادامه داد: بعضا هم اگر اظهارنظر کننده نماینده مجلس شورای اسلامی باشد این احتیاط ما بیشتر می‌شود تا خدایی نکرده احساس تقابل بین سازمان خصوصی سازی و مجلس شورای اسلامی ایجاد نشود.

پوری حسینی تاکید کرد: متاسفانه حرف‌های دروغی را به ما نسبت می‌دهند، ما هم امیدواریم با این توضیح دادن‌ها عزیزانمان مطلع شوند و این کار را ادامه ندهند، ولی اگر این توضیحات موثر واقع نشد ما مجبوریم به محکمه برویم و شکایت کنیم، کما این که در چند ماه گذشته در دو یا سه مورد مجبور به طرح شکایت کیفری شدیم، اما خودمان دوست نداریم که کار به شکایت برسد، اما اگر مجبور شویم این کار را انجام می‌دهیم.

رئیس سازمان خصوصی سازی در پاسخ به این سوال که نام آن شرکت‌هایی که علیه آنها اقامه دعوا کردید، چیست؟ گفت: اجازه دهید شکایت به جایی برسد و آنها محکوم شوند تا آن وقت نام‌شان را اعلام کنیم. دوست نداریم تا وقتی که شکایت مطرح شده به دادنامه ختم نشده آن را اعلام عمومی کنیم، البته بگذریم که بعضی از جاه‌ها قبل از این که شکایت به جایی برسد موضوع شکایت را رسانه‌ای می‌کنند.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedIn
 • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *