گزارش امروز : پنجمین نمایشگاه صنعت پوشاک (ایران مد ۹۶ ) از ۱۳ تا ۱۶شهریور ماه در محل دایمی نمایشگاه بین المللی تهران با هدف معرفی توانمندی تولیدکنندگان پوشاک و و نزدیک شدن تولید کنندگان به زنجیره فروش و تامین مواد اولیه با حضور ۶۵شرکت داخلی از سوی اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران بر گزار می شود
به گزارش خبر نگار ما ؛ مجید نامی عضو هیات مدیره اتحادیه پوشاک در نشست خبری پنجمین نمایشگاه پوشاک (ایران مد۹۶) با اشاره به پدیده شوم واردات بی رویه قاچاق پوشاک به کشور گفت : طبق آمار رسمی ۵/۱۲ میلیارد دلارکالا ی قاچاق بک کشور وارد می شود که ۵/۲ میلیارد آن مر بوط به پوشاک است که همین امر تولید کنندگان پوشاک را در معرض خطر ورشکستگی قر داده است .
وی با بیان اینکه با واردات پوشاک مشکلی نداریم افزود : البته وارداتی که رویه قانونی را رعایت کند اما پدیده ای که با آن مواجه هستیم پوشاک قاچاق به صورت فله ای و استوک از مبادی رسمی و غیر رسمی است که سازما نهای دولتی تا حدودی بر این مساله وافق هستند و تا حدودی هم از این امرغفلت کرده اند .
عضو هیات مدیره اتحادیه پوشاک ؛ همچنین از یک دستور العمل در خصوص حمایت از صنعت پوشاک نام برد و اظهار کرد :این دستور العمل که از شهر یور ماه سال گدشته توسط وزیر ابلاغ شده است تاکنون؛  اجرا نشده در حالیکه این دستور العمل برای ما ما اهمیت خاصی دارد .
وی با بیان اینکه امسال نمایشگاه را پر بار تر اجرا خواهد شد گفت : قرار بود این نمایشگاه در هرشهرآفتاب بر گزار شود اما با مذاکراتی که انجام دادیم موافقت برای بر گزاری نمایشگاه در نمایشگاه بین المللی تهران بگیریم.

نامی ؛گرفتن مجوزبرای برگزاری نمایشگاه را از عمده مشکلات صنعت پوشاک عنوان کرد و گفت : دراواخر خرداد ماه با کلی مخالفت ها و دست اندازی ها توانستیم مجوزبرگزاری نمایشگاه را بگیریم که فرصت کمی برای بر گزاریست چرا که نمایشگاه پوشاک کار خاصی است .
این عضو هیات مدیره اتحادیه پوشاک اظهار کرد : یکی از اصلی ترین بحث ها اینست که بتوانیم بر نامه ریزی مدون از امروز تا برگزاری نمایشگاه سال آینده داشته باشیم .
نامی با بیان اینکه طبق اعلام بانک مرکزی ارزش کل پوشاک مصرفی کشور 12میلیارد دلار است گفت : بر پایه آمار گمرک ، سال گدشته 61 میلیون دلار آن به صورت قاچاق وارد کشور شد.
وی همچنین به کد رهگیری در صنعت پوشاک اشاره کرد و گفت : این بر نامه در کشور قابلیت اجرا یی نخواهد داشت.
ایجاد فضای سالم انتظار تولید کنندگان از دولت
مجید افتخاری در ادامه این نشت خبری با بیان اینکه فضای صنعت پوشاک فضای مسمومی است و تولیدکنندگان درگیر رقابت نابرابر با متخلفان و متقلبان شده اندگفت : از دولت انتظار داریم حداقل اجازه دهد تولیدکننده نفس بکشند.
وی ادامه داد: صنعت پوشاک ظرفیت بالایی برای ایجاد اشتغال دارد و می تواند صادرات محور باشد اما اکنون بازار داخل را نیز از دست داده ایم.
سواستفاده ترکیه برای واردات پوشاک با حذف تعرفه سوریه
افتخاری با بیان اینکه ترکیه بازار پوشاک کشور را در اختیار گرفته است و از هر فرصتی برای صادرات پوشاک به ایران استفاده می کند گفت : سال گدشته درحالیکه برای حمایت از مردم سوریه دریافت تعرفه از پوشاک وارداتی سوریه حذف شد، ترکیه با استفاده از این فرصت بسیاری از کالاهای خود را بدون پرداخت عوارض گمرکی از طریق سوریه وارد کشور کرد.
حمایت از تولید فقط یک ژ ‌ست
وی برنامه های حمایت از تولید را تنها ژست دانست و گفت: بسیاری از شرکت ها با افتخار حمایت از ساخت ایران را مطرح می کنند در حالی که خود واردکننده پوشاک به شمار می روند.
وی ادامه داد: برخی مسئولان به محض اینکه صدور یک دستورالعمل آن را در مجامع مختلف مطرح می کنند؛ در حالی که برای اجرای آنها موانع زیادی وجود دارد.
افتخاری ساخت شهرک پوشاک را بستر مناسبی برای تولیدکنندگان عنوان کرد و گفت: راه اندازی این شهرک سه سال زمان می برد و می تواند 200 تا 250 تولیدکننده را در خود جای دهد اما متاسفانه ساخت این شهرک باز هم نمی تواند روی قاچاق پوشاک تاثیری بگذارد.
نبض پوشاک و اقتصاد ایران در دستان ترکیه
رضا محمدجعفرعضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران گفت: تاکنون فقط 10 برند جهانی برای حضور در ایران مجوز گرفته اند.
وی افزود: متاسفانه برندهای ترکیه ای بدون هیچ محدودیتی در کشور فعالیت می کنند و پیش بینی می کنم در سال های آتی این کشور نبض پوشاک و اقتصاد ما را در اختیار بگیرد.

انتهای پیام ///////

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *