گزارش امروز: رئیس‌جمهور با بیان اینکه در آغاز دولت دوازدهم نگرانی‌ها به نسبت دولت یازدهم کمتر شده‌ است، تصریح کرد که هنوز در راه سنگلاخ وجود دارد.

نسبت به همه اعضای کابینه دوازدهم شناخت دارم

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی خود پس از آغاز به کار دولت دوازدهم با شبکه یکم سیما ضمن تسلیت به مناسبت شهادت امام محمدباقر (ع) و تبریک پیشاپیش اعیاد قربان و غدیر اظهار کرد: امیدوارم همه ما بتوانیم از روز پرفیض عرفه بهره‌برداری کنیم و حاجیان ما نیز که فردا برایشان روز عرفه است از این فرصت به خوبی استفاده کنند.

وی با تبریک فرا رسیدن هفته دولت و گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر اظهار کرد: من هفته دولت را به همه کارکنان دولت و ملت ایران تبریک می‌گویم و یاد شهیدان رجایی و باهنر را گرامی می‌دارم و نیز برای همه مسوولین دولت دوازدهم آرزوی موفقیت می‌کنم که بتوانیم خدمتگذار مردم خود باشیم چراکه این ملت حماسه 29 اردیبهشت را آفرید و در سایه همان حماسه بود که دولت دوازدهم امروز مشروعیت دارد و کار خود را آغاز کرده است.

روحانی با تشکر از رای اعتماد نمایندگان مجلس دهم به وزرای پیشنهادی‌اش اظهار کرد: از نمایندگان مجلس هم تشکر می‌کنم که رای اعتماد بزرگی به کابینه دولت دوازدهم دادند تا آنها امروز بتوانند با روحیه بالاتری کار کنند.

وی در پاسخ به نخستین پرسش مجری برنامه در زمینه فرآیند انتخاب وزرای پیشنهادی و معیارها و شاخص‌هایش و نیز اینکه تفاوت دولت دوازدهم با دولت یازدهم چیست، اظهار کرد: به طور طبیعی بعد از انتخابات ما رایزنی را برای انتخاب اعضای کابینه آغاز کردیم و با همه چهره‌های معروف سیاسی مشورت کردیم و همه کمک کردند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: می‌توانم بگویم بزرگترین فرقی که میان دولت دوازدهم با یازدهم وجود دارد این است که من در این دولت با همه افرادی که امروز در کابینه قرار دارند، کار کرده‌ام و از آنها شناخت دارم. همانطور که نیمی از اعضای کابینه همان وزرای سابق هستند که در دولت یازدهم هم حضور داشتند و برخی دیگر نیز معاونین وزرا در دولت قبلی بودند که نمونه آن را در وزارت اقتصاد، آموزش و پرورش و ارتباطات می‌بینیم.

روحانی افزود: برخی از وزرا نیز معاونین اجرایی رئیس‌جمهور در دولت یازدهم بوده‌اند و بنابراین من با همه آنها کار کرده‌ام و شناخت بیشتری از آنان دارم و آنها نیز نظرات من را بهتر می‌دانند و با آن آشنا هستند. در نتیجه کابینه دوازدهم با مشورت بیشتر و شناخت فراوان‌تری کار خود را آغاز کرده است.

هنوز در راه سنگلاخ وجود دارد

رئیس‌جمهور با بیان اینکه چون نیمی از وزرا همان وزرای کابینه قبلی هستند، با مسیر و راه آشنایی دارند، افزود: بسیاری از برنامه‌های این دولت تکمیل برنامه‌های دولت یازدهم است. ما در مسیری در نیمه راه بودیم و به مردم می‌گفتیم راه باید ادامه پیدا کند مردم هم می‌گفتند که به عقب برنمی‌گردیم.

وی ادامه داد: امروز شرایط بهتری وجود دارد، ما در آغاز دولت یازدهم با مشکلات بزرگی روبه‌رو بودیم. امروز آنها یا از بین رفته یا کاهش یافته است. ما با تورم بزرگ، بیکاری بالا و رشد منفی روبه‌رو بودیم و مردم سال‌ها با مذاکرات هسته‌ای روبه‌رو بودند که چه می‌شود. گروه‌هایی برای مذاکره می‌رفتند و برمی‌گشتند و بعد هم یک قطعنامه جدید تصویب می‌شد. امروز این نگرانی‌ها کمتر شده اما به معنای این نیست که مشکلات کاملا برطرف شده باشد و هنوز در راه سنگلاخ وجود دارد.

رئیس‌جمهور در ادامه تاکید کرد: ما با اراده قوی و آشنایی بیشتر راهمان را می‌رویم و مسیر را می‌شناسیم. من امروز بسیار امیدوارتر از آغاز دولت یازدهم برای موفقیت هستم. ما با کمک و مشارکت مردم می‌توانیم مشکلات را پشت‌سر بگذاریم. نوع مشکلات فرق کرده و برخی کوچک‌تر شده مثلا در بحث هسته‌ای آن زمان که دولت را شروع کردیم برنامه این بود که تحریم‌ها کاهش پیدا کند. امروز تحریم‌ها شکسته شده و بازگشت به آن امکان‌پذیر نیست. حالا ممکن است آمریکایی‌ها تصوراتی داشته باشند ولی شرایط بین‌المللی و نوع نگاه به ایران کاملا عوض شده است.

روحانی با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات بزرگ را پشت‌سر گذاشته‌ایم، اظهار کرد: امروز در اقتصاد، سیاست داخلی و خارجی مردم احساس آرامش بیشتری دارند و در کل جامعه احساس امنیت بالاتر است. البته امنیت نه به مفهوم نظامی بلکه به معنای عام در اقتصاد، اجتماع، فرهنگ و سیاست مردم احساس امنیت و آرامش بیشتری دارند.

وی اضافه کرد: هرچند ممکن است برخی از مشکلات بیشتر شده باشد مثل مشکل آب که با ادامه خشکسالی بیشتر می‌شود و باید برای آن فکری بکنیم. در محیط زیست برخی از مشکلات را پشت‌سر گذاشته‌ایم ولی هنوز مشکلاتی وجود دارد. به هر حال مسیر روشن و ما برایش برنامه‌ریزی داریم ضمن اینکه امید و تجربه ما بیشتر شده و مردم ما برای کمک آماده‌تر هستند و شرایط جامعه آرام‌تر است که ان‌شاءالله این آرامش ادامه خواهد داشت.

خوشحالم که جامعه ما امروز نسبت به جوانان و بانوان حساسیت بیشتری دارد

رئیس دولت دوازدهم در پاسخ به برخی انتقادات درباره حضور جوانان و زنان در کابینه جدید تصریح کرد: بسیار خوشحالم که جامعه ما امروز نسبت به جوانان و بانوان حساسیت بیشتری دارد و کاملا حق با افکار عمومی است. نیرو، انرژی و ظرفیت عظیمی در جامعه وجود دارد. جوان‌ها می‌توانند تحول بیافرینند و اکثراً تحصیلکرده هستند. ما از نظر ظرفیت انسانی و علمی بسیار خوب هستیم. من هم نگرانم چرا شاهد آن سرعتی که باید باشیم در گردش نخبگان نیستیم.

وی در ادامه تاکید کرد: به همه وزرا دستور دادم هر وزیری حداقل دو جوان را به عنوان معاون، مشاور و یا دستیار بگمارد و حتما از یکی از خانم‌ها در این سمت‌ها استفاده کنند. ما باید زمینه را برای جوانگرایی و استفاده از بانوان آماده کنیم. آخرین مصوبه‌ای که ابلاغ شد این بود که باید ظرفیت بخش‌های مدیریتی را برای بانوان تا 30 درصد افزایش دهیم که این کار آغاز شده است. معتقدم باید از بانوان در سطوح مدیریتی و بخش‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی استفاده شود.

روحانی به انتخاب آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات اشاره کرد و افزود: به عنوان نمونه در کابینه یک جوان را به عنوان وزیر انتخاب کردیم. امیدوارم که او راهگشا باشد برای اینکه نسل جوان ما از اعتماد بیشتری برخوردار باشند و بتوانیم در سال‌های بعد از حضور جوانان بیشتر استفاده کنیم. سه نفر از بانوان هم در کابینه هستند که از افکارشان استفاده می‌کنیم.

رئیس‌جمهور همچنین خاطرنشان کرد: البته معنای استفاده از جوانان و بانوان این نیست که حتما در هیات وزیران چند نفر حضور داشته باشند، چیزی حدود سه میلیون نفر کارمند لشکری و کشوری داریم که با بازنشستگان جمعیتی حدود 5 میلیون نفر می‌شود. وقتی می‌گوییم دستگاه اجرایی یعنی باید آن سه میلیون نفر را در نظر بگیریم و فقط بحث آن 30 نفری نیست که دور میز بیضی هیات دولت می‌نشینند.

وی در ادامه گفت: ما دلمان می‌خواهد در بخش‌های دیگر هم بانوان فعال باشند که خوشبختانه می‌بینیم در شورای شهر و مجلس فعال هستند. مقصود من همه قوا و بخش‌های نظام جمهوری اسلامی است که باید هم از جوانان و بانوان و هم از اقوام و مذاهب مختلف به خوبی استفاده کنیم و از ظرفیتشان در بخش‌های مدیریتی بهره ببریم. اصل بر شایسته‌سالاری است و جناح، گروه و مذهب خاصی مطرح نیست.

از  انتقادات استفاده خواهیم کرد

رئیس‌جمهور با بیان اینکه برای استفاده از بانوان و جوانان مصوبه‌ای توسط رئیس هیات دولت به وزرا ابلاغ شده است، اظهار کرد: همچنین در ابلاغیه‌ای از سوی رئیس‌جمهور به وزرا ابلاغ شده که ما این مصوبه را به همه وزرا نیز داده‌ایم و قرار است از همه ظرفیت‌های بانوان، جوانان و اهل سنت در دولت استفاده شود همانطور که در دولت قبلی برخی از معاونین وزرا یا معاونین استانداری‌ها، فرمانداری‌ها نیز از اهل سنت بوده‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در جریان انتخاب وزرای کابینه سهم‌خواهی‌های جریان‌های سیاسی نیز دخیل بوده است، یا نه اظهار کرد: اولا ما از تمامی عزیزانی که نسبت به ترکیب وزرای کابینه انتقاداتی داشتند تشکر می‌کنیم و از این انتقادات استفاده خواهیم کرد. البته شاید در برخی موارد انتقادها دقیق نباشد اما مردم باید نسبت به همه قوا آزاد باشند که انتقاد کنند.

روحانی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود من برای انتخاب اعضای کابینه تحت فشار بوده‌ام درست نیست. شاید نظر گروه‌ها و جناح‌ها این بود که از فلان فرد در فلان وزارتخانه استفاده شود اما اینکه من به خاطر رضایت آن جریان‌ها و تحت فشار قرار گرفتن از سوی آنها کسی را برای وزارتخانه‌ای انتخاب کرده باشم، درست نیست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در راستای انتخاب اعضای کابینه با هر سه فراکسیون مجلس، گفت‌وگوها و مشورت‌هایی انجام دادم، اظهار کرد: معتقدم اصل مشورت درست است اما اینکه جناح‌ها بخواهند سهم‌خواهی بکنند نیز حرف نادرستی نیست. به هر حال طبیعی است که جریان‌ها بخواهند افرادی که از لحاظ فکری وابسته به آنها هستند در کابینه باشند ولی دولت دوازدهم مانند دولت یازدهم فراجناحی است و در عین حال همه وزرا هم معتقد به اصولند و هم خواهان اصلاحات هستند و هم معتدل هستند ولی ما مسائل جناحی را برای انتخاب وزرا به عنوان یک اصل قرار نداده‌ایم.

وزرای نیرو و علوم هفته اول مهرماه به مجلس معرفی می‌شوند

وی در پاسخ به این پرسش که وزرای علوم و نیرو تا چه زمان به مجلس معرفی می‌شوند، اظهار کرد: من از نمایندگان مجلس که وظیفه نمایندگی خود را در جریان رای اعتماد به وزرای پیشنهادی انجام دادند، تشکر می‌کنم. هرچند که مایل بودم دو موضوع پیش از معرفی وزرا به مجلس رخ دهد که اتفاق نیفتاد از جمله اینکه لایحه دوفوریتی ما درباره تفکیک دو وزارتخانه توسط مجلس تصویب شود و اینکه سازمان ملی جوانان نیز از وزارت ورزش جدا شود که این اتفاق نیفتاد و هر زمان که نمایندگان به این دو لایحه رای دهند کابینه ترمیم می‌شود و شاهد تغییراتی خواهیم بود.

روحانی ادامه داد: درباره عدم معرفی وزیر علوم به مجلس نیز باید بگویم که من نتوانستم وزیر پیشنهادی‌ام را طی مهلت قانونی به مجلس معرفی کنم به این دلیل که فردی را که برای تصدی این وزارتخانه مشخص کرده بودم 20 یا 24 ساعت پیش از آغاز بررسی صلاحیت وزرا در مجلس انصراف داد و من در آن بازه زمانی کوتاه نمی‌توانستم شخص دیگری را انتخاب کنم. اما امیدواریم که در هفته اول مهرماه این دو وزیر را نیز به مجلس معرفی کنیم.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که برای ایجاد انسجام و هماهنگی وزرا چه اقداماتی انجام شده است ، اظهار کرد: وجود انسجام و هماهنگی میان وزرا یک اصل است همانطور که محصول مشترک آنها اصل است. ما هرچه بتوانیم هماهنگ‌تر عمل کنیم بهتر می‌توانیم کار کنیم و باید بگویم که دولت دوازدهم از دولت یازدهم هماهنگ‌تر است.

روحانی افزود: در دولت قبلی هم ناهماهنگی به آن شکل که در رسانه‌ها مطرح شد، وجود نداشت. اما به طور طبیعی ناهماهنگی‌هایی هم پیش می‌آمد که امیدواریم در دولت دوازدهم چنین چیزی وجود نداشته باشد مخصوصا در ارتباط با وزرای اقتصادی.

وی با بیان اینکه ما برای بررسی مسائل اقتصادی در دولت جلسه‌ای شورای هماهنگی را برگزار می‌کنیم، اظهار کرد: در این جلسه تصمیمات اساسی نسبت به مسائل اقتصادی در دولت گرفته می‌شود که در دولت یازدهم 200 جلسه در این زمینه برگزار شد و در دولت فعلی نیز هر دو هفته یک بار جلسه شورای هماهنگی را برگزار می‌کنیم و همچنین ستاد اقتصاد مقاومتی هم برای هماهنگی میان دولت و نهادهای اقتصادی خارج از آن یا برای هماهنگی میان مجلس یا سایر نهادها با دولت تشکیل جلسه می‌دهد و در نهایت وزرای اقتصادی هم خودشان با یکدیگر جلساتی را برگزار می‌کردند که این امر همچنان ادامه خواهد داشت.

رئیس‌جمهور در تشریح وظایف معاونت اقتصادی در دولت دوازدهم اظهار کرد: این معاونت وظیفه‌اش انجام امور اقتصادی است که رئیس‌جمهوری به وی محول می‌کند یا ماموریت‌های خاصی که رئیس‌جمهوری در زمینه مسائل اقتصادی بر عهده این معاونت می‌گذارد.

عملکرد وزرا هر سه ماه یکبار بررسی می شود

روحانی با بیان اینکه ما در دولت دوازدهم در ضمیمه حکم وزرا پیوستی را هم مدنظر قرار دادیم گفت : تا آخر همین هفته یا اول هفته بعد به ین پیوست وزرا داده می‌شود و امکان انتشارش در رسانه‌ها هم وجود دارد که شامل دو بخش کلی و اختصاصی است که نسبت به هر وزارتخانه بخش اختصاصی متفاوت خواهد بود.

روحانی ادامه داد: همچنین عملکرد وزرا هم قرار است هر سه ماه یکبار مورد بررسی قرار گیرد و به سازمان برنامه و بودجه نیز دستور داده‌ایم که درباره تخصیص بودجه برای هر پروژه به هر وزارتخانه، هر سه ماه یک بار بررسی‌های لازم را انجام دهد تا اگر بودجه کم است به میزان آن اضافه شود و اگر این طور نیست این بودجه تنظیم گردد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه شیوع مصرف‌گرایی در زمینه اختصاص بودجه در میان وزرا نادرست است، اظهار کرد: یکی از مسائلی که ما از پیش داشتیم این بود که وقتی بودجه‌ای به وزارتخانه‌ای داده می‌شد اگر این بودجه کم بود بدون بررسی به این بودجه افزوده می‌شد و اگر به طور صددرصد مورد استفاده قرار نگرفته بود به وزیران شرایطی القاء می‌شد که تشویق به مصرف بودجه شوند اما این روند، روند نادرستی است.

برای رسیدن به اهداف  انقلاب و نظام راهی جز وحدت نداریم

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره فضای سیاسی جامعه، دیدار با سران قوا و فرماندهان نظامی و اینکه آیا این یک فرآیند خواهد بود، عنوان کرد: در ایام انتخابات فضای کشور با وجود رقابتی و فعال بودن اینگونه بود که همه رقبا، جناح‌ها و فضا بسیار اخلاقی و قاعده‌مند بود یعنی همه قواعد بازی را بلد بودند. گاهی فاصله سخنرانی من با رقبایم در یک استان یکی دو ساعت بود و این جمعیت به هم می‌رسیدند اما کاملا برادرانه و مودبانه با هم رفتار می‌کردند. باید از ملت بخصوص جوانان و بانوان تشکر کنم که کار عظیمی انجام دادند. کمتر انتخاباتی در دنیا اینقدر پرشور و رقابتی و در عین حال اخلاقی است.

وی با تاکید بر اینکه ما برای رسیدن به اهداف  انقلاب و نظام راهی جز وحدت نداریم، افزود: وقتی بحث تعامل با جهان مطرح می‌شود یعنی تعامل بین خودمان باید خیلی عمیق‌تر باشد. برای همه روشن شده حذف رقیب امکان‌پذیر نیست و هیچ جناحی نیست که دیگری را از میدان به در کند و هیچ فکری مطلق نیست. ملت ما با سابقه تمدنی و عشق به پیامبر(ص) و اهل بیت مردمی هستند که باید در کنار هم زندگی کنند. ما باید تفاوت‌ها و اختلافات فکری را به رسمیت بشناسیم. فکرها و سلیقه‌ها یکی نیست اما همه‌جا باید چارچوب قانونی و منافع بلندمدت برای‌مان اصل باشد.

روحانی با بیان اینکه باید آینده‌نگر باشیم و بر آن مبنا حرکت کنیم، تاکید کرد: برای بردن کشور به سمت پیشرفت و وجود آرامش و احساس آزادی مردم با وجود تفاوت رای همه باید کنار هم باشند. همه می‌دانند این دولت منتخب ملت است و دولت هم می‌داند که وظیفه‌اش مقابل همه ملت است. هم 24 میلیونی که به دولت رای دادند، هم 16 میلیونی که به رقیب دولت رای دادند و 16 میلیونی که به هر دلیلی رای ندادند. همه ملت ایران هستند و از حقوق یکسانی برخوردارند که باید انتقادات و تقاضاهای آنها را بشنویم.

رئیس دولت دوازدهم در ادامه تصریح کرد: قوا باید کنار هم باشند و ما بدون کمک قوه قضاییه و مقننه به اهداف خود نمی‌رسیم. در بحث کابینه دیدید چطور قوه مجریه و مقننه کنار هم قرار گرفتند و کمک کردند تا 16 وزیر رای بگیرد. برای وزیر دادگستری هم هماهنگی سه قوه وجود داشت. یعنی ما در کابینه هماهنگی هر سه قوه را دیدیم و می‌بینیم. در دولت یازدهم جلساتی با روسای دو قوه دیگر داشتیم که همیشه جلسات خوب و موفقی بود و مسائل را با صراحت می‌گفتیم. این بار تصمیم گرفته‌ایم که در فاصله زمانی کمتری همدیگر را ببینیم.

امیدوارم تعامل سه قوه در دولت دوازدهم بیشتر از دولت یازدهم باشد

وی در پاسخ به این سوال که آیا بحث‌های این دیدارها ستاد پیگیری هم دارد یا نه، اظهار کرد: ستاد پیگیری ندارد ولی هر شخصی پیشنهاددهنده است آن مساله را دنبال می‌کند. امیدوارم تعامل سه قوه در دولت دوازدهم بیشتر از دولت یازدهم باشد. حس می‌کنم مجلس و قوه قضاییه آمادگی بیشتری برای کمک دارند که برای ما مقتنم است و برای مردم هم آرامش‌دهنده است که قوا کنار هم باشند و مشکلاتشان را درون خودشان حل کنند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه نیروهای مسلح بسیار مهم هستند، بیان کرد: برای ما نیروهای مسلح جزو دستگاه اجرایی و تحت فرماندهی فرمانده معظم کل قوا هستند. بودجه آنها از طریق دولت تامین می‌شود و وزارت دفاع نظرات آنها را در هیات دولت مطرح می‌کند. در شورای عالی امنیت ملی که سران سه قوه و مقامات کشوری و لشکری حضور دارند هماهنگی‌ها انجام می‌شود. رابطه رئیس‌جمهور با مسوولین عالی نظامی بسیار مهم است چه ارتش و چه سپاه که دو نیروی بزرگ ما هستند و نیروی انتظامی و بسیج هم در جای خود.

می‌توانیم در اقتصاد از نیروهای نظامی کمک بگیریم

وی همچنین یادآور شد: در دولت یازدهم هم جلساتی با فرماندهان ارتش و سپاه داشتیم. در این دولت هم جلسه خوبی با فرماندهان سپاه داشتیم که مفصل و طولانی بود و آنها نظراتشان را گفتند و من هم نظراتم را گفتم. ما حتی در اقتصاد هم می‌توانیم از نیروهای نظامی کمک بگیریم و قانون اساسی می‌گوید در زمان صلح باید امکانات نظامی در کنار دولت قرار بگیرد. این کار به صورت یک حادثه نیست و یک کار دائمی، فرآیند، وظیفه و اراده دو طرف است. بالا سر همه ما هم مقام معظم رهبری حضور دارند که همواره بر وحدت و هماهنگی بیشتر تاکید می‌کنند.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره شعار انتخاباتی سال 92 که احیای اخلاق بود و اینکه ارزیابی‌اش از نتایج آن چیست، خاطرنشان کرد: اخلاق به عنوان هدف بلند اسلام اعلام شده و پیامبر(ص) هم فرمود من برای تکمیل مکارم اخلاقی مبعوث شده‌ام. اخلاق اساس است و ما امروز برای پیشرفت بدون توجه به اخلاق و ارزش‌های دینی، ملی و انقلابی نمی‌توانیم به اهدافمان برسیم. متولی اصلی اخلاق و فرهنگ خود مردم هستند. البته علما، حوزه‌ها، فرهیخته‌گان، هنرمندان و ورزشکاران در این زمینه مشعل‌دارانی هستند که راه را روشن می‌کنند.

تک تک مردم آمر به معروف و ناهی از منکر هستند

وی با بیان اینکه اخلاق و فرهنگ توسط خود مردم ساخته می‌شوند، افزود: مثلا در جامعه می‌بینیم که وقتی حادثه تلخی در گوشه‌ای از کشور رخ می‌دهد مثل اتفاقی که برای یک دختر افتاد ، افکار عمومی و فضای مجازی چه می‌کنند و مردم چطور همدردی خود را اعلام کرده و نفرتشان را از کار زشتی که صورت گرفته، نشان می‌دهند یا وقتی در شهری اسیدپاشی رخ می‌دهد تمام مردم فریاد می‌زنند و می‌گویند چرا؟ این همان نهی از منکر است. ما باید معروف را درست معرفی کنیم و کار ناشایست را ناشایست بدانیم.

روحانی ادامه داد: مردم ما خودشان در صحنه هستند. ما گروه و طبقه خاصی نداریم که به عنوان آمرین معروف اتیکت بزنند. تک تک مردم آمر به معروف و ناهی از منکر هستند. اگر کسی فکر کند اخلاق به گروه، قشر و جناح خاصی منحصر است اشتباه کرده است. همه مردم در پی اخلاق و فرهنگ هستند و البته فرهیختگان در این زمینه وظایفی دارند که دولت باید به این فضا کمک کند. هرچند بعضی از موارد نهی از منکر از سخن گفتن بالاتر می‌رود و پلیس و دستگاه قضایی در موارد خاص باید وارد شوند اما عمدتاً فرهنگ و اخلاق در دست مردم است.

رئیس‌جمهور همچنین بیان کرد: مردم ما در بسیاری از موارد اخلاقی و فرهنگی نسبت به ملت‌های دیگر بسیار پیشرفته‌تر هستند البته مشکلاتی هم داریم که باید حل کنیم. من فضای سیاسی این یک ماه گذشته را بیشتر می‌پسندم؛ چراکه انتقادات سازنده و نرم‌تر بود و رفتار خشونت‌آمیز کمتر دیده می‌شد. در مجلس هم برای رای اعتماد فضای بهتر و زیباتری نسبت به دولت یازدهم دیدیم. ما باید همه در کنار هم باشیم و اگر نقدی داریم دلسوزانه و مشفقانه بگوییم و به فکر آینده باشیم تا موفق شویم.

مهارت زندگی کردن را  به دانش‌آموزان یاد دهیم

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره نقش آموزش و پرورش تاکید کرد: اگر فرهنگ جامعه بخواهد به سمت تعالی حرکت کند مهمترین جا آموزش و پرورش است. به زودی اول مهر آغاز می‌شود و یک جمعیت حدود 13 میلیونی در کلاس‌های مختلف قرار می‌گیرند و ما وظیفه سنگینی داریم. معلمین خدمات درخشانی در سال‌های گذشته داشتند و همه برای تقویت جوانان و نوجوانان زحمت کشیدند که البته نواقصی هم داشته‌ایم.

رئیس دولت دوازدهم ادامه داد: من به وزیر جدید آموزش و پرورش گفتم که چند نکته برایم مهم است و در پیوست حکم او هم نوشتم یکی اینکه دانش‌آموزی که سال دوازدهم یا زودتر از دبیرستان خارج می‌شود چه حرفه‌ای بلد است؟ دانش‌آموز وقتی دیپلم می‌گیرد باید یک شغل و کار بلد باشد. او یکسری علوم یاد گفته که بیشتر آنها حفظیات است که به مرور زمان از ذهن او می‌رود. باید مهارت لازم را به دانش‌آموزان بیاموزیم و مهارت زندگی کردن را هم به آنها یاد بدهیم. بعضی دانش‌آموزان وقتی به جامعه می‌آیند نمی‌دانند در جامعه چه خبر است. یعنی برای رفتار در جامعه آموزشی ندیده‌اند.

رئیس‌جمهور با اشاره به لزوم افزایش خلاقیت در بحث آموزش به دانش‌آموزان اظهار کرد: دانش‌آموزان ما تحصیلات خوبی را پشت‌سر می‌گذارند و کتاب‌های زیادی را در دوره تحصیل می‌خوانند، اما همان دانش‌آموز چند سال که می‌گذرد فراموش می‌کند که در مدرسه چه چیزهایی را خوانده است؛ چراکه بیشتر درس‌ها حفظی بوده است در حالی که عنصر خلاقیت در آموزش نیز باید در نظر گرفته شود.

وی افزود: امروز همه دانش‌آموزان ما یک موبایل در دست دارند و فضای مجازی نیز موجود است که اگر درست به این دانش‌آموزان آموزش ندهیم و آنان ندانند که چطور از این فضا استفاده کنند فرهنگ جامعه می‌تواند بهم بخورد یا جامعه ما فاسد شود. بنابراین یکی از تاکیدات من به وزیر آموزش و پرورش در زمینه آموزش استفاده درست از فضای مجازی به دانش‌آموزان بوده است.

روحانی با اشاره به اقدامات دولت برای حل مشکلات معلمان اظهار کرد: ما به معلمان توجه ویژه‌ای داریم اما آنها نیز باید شیوه کارشان را تغییر دهند و ما نیز باید از آنان حمایت کنیم. ما حقوق معلمان را  طی سال‌های اخیر بیش از دو برابر افزایش داده‌ایم و اساساً یکی از کارهایی که ما در دولت یازدهم انجام داده‌ایم و دولت دوازدهم نیز متعهد است آن را ادامه دهد این است که حقوق کارمندان، کارگران و مستمری‌بگیران همواره کمی بیشتر از حد تورم باشد.

رئیس‌جمهور ادامه داد:  طی دولت قبلی تا به امروز حقوق بازنشستگان دو برابر شده و حتی گاهی بیش از دو برابر هم شده است. همچنین در زمینه حمایت از اقشار آسیب‌پذیر نیز حقوق آنها بیش از سه برابر شده است که این امر در آغاز سال 96 اتفاق افتاد و تلاش ما این است که فشار بر روی اقشاری از مردم که درآمدشان محدود است، کمتر شود.

قبول ندارم که دین در جامعه ما کمرنگ شده است

روحانی در پاسخ به این پرسش که دولت برای تقویت ارزش‌های دینی و انقلابی در جامعه چه برنامه‌ای دارد، اظهار کرد: در حفظ عشق مردم به دین و ارزش‌هایشان خیلی‌ها مسوول هستند از جمله حوزه علمیه، دولت، سایر نهادهای فرهنگی و ارزشی، وزارت ارشاد و دستگاه‌های مربوط به این حوزه و از جمله صداوسیما و روزنامه‌ها نیز مسوولیت‌هایی دارند تا مردم ما نسبت به دین و راه معنوی خود بیشتر پیوند و همبستگی داشته باشند.

وی افزود: البته قبول ندارم که دین در جامعه ما کمرنگ شده نمونه نقض این موارد نیز ماه رمضان‌ها، اعتکاف‌ها و محرمی است که در پیش رو داریم و مردم در آن ارادت خود را به ارزش‌های دینی نشان می‌دهند و دولت نیز همه تلاش خود را در این زمینه انجام خواهد داد. کما اینکه هیچ موسسه فرهنگی‌ای نبوده است که از دولت بودجه بگیرد و ما بودجه آنان را کم کرده باشیم چه صداوسیما و چه حوزه علمیه که ما کمک‌هایی نیز به آنها انجام می‌دهیم.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در دوران رقابت‌های انتخاباتی اخیر به معلمان ما تهمت زدند که در مدارس ترویج بی‌دینی می‌کنند، اظهار کرد: این تهمتی است که من در همان دوران رقابت‌های انتخاباتی نیز نسبت به آن اعتراض کردم؛ چراکه معلمین ما تعصب دینی دارند و از اقشار فرهنگی جامعه هستند و از طرفی دولت هم وظیفه خود می‌داند که همه دستگاه‌ها را در این زمینه یاری کند. البته معتقدیم که انتخاب راه بهشت و جهنم به خود مردم سپرده شده است همانطور که در قرآن نیز همین مضمون آمده است که «اما شاکراً و اما کفوراً». ما هیچ‌کس را نمی‌توانیم مجبور کنیم که دیندار باشد و همانطور که باز هم در قرآن تاکید شده است دین را تبلیغ کنیم و مبلغ، مبشر و نذیر باشیم و آمر به معروف و ناهی از منکر شویم. نه اینکه به کسی بگوییم نماز نخوانی شلاق می‌خوری.

ادامه دارد…

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *