گزارش امروز: رییس کل بیمه مرکزی، در سومین همایش پیاده سازی استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی صنعت بیمه به نقش مرکزی صنعت بیمه در اقتصاد جهانی اشاره کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، دکتر همتی در مراسم افتتاحیه این همایش با تاکید بر اهمیت IFRS در تمامی رشته ها به خصوص موسسات مالی گفت:  صنعت بیمه، نقش مرکزی در اقتصاد جهانی ایفا می کند، شرکت های بیمه، مردم و شرکت ها را در انتقال ریسک پشتیبانی می کنند ضمن آنکه بیمه گران همانند سایر موسسات سرمایه گذار، سرمایه گذاران مهم بلند مدت هستند. بنابراین مجموعه ای از استانداردهای گزارشگری مالی، می تواند منافع سرمایه گذاران  شرکت های بیمه را تضمین  کند.
وی افزود: بعد ار تحریم ها در صنعت بیمه  شاهد تحولات خوبی در عرصه روابط بین المللی برای سرمایه گذاری در شرکت های بیمه و تعامل با آن ها هستیم و این نیاز به تطبیق گزارشگری مالی بر اساس استاندارهای بین المللی را بیشتر می کند.
وی خاطر نشان کرد: استقرار استاندارد IFRS  ضرورت غیر قابل انکار برای ورود به بازارهای بین المللی است.
دکتر همتی به دارایی ۱۳ هزار میلیارد دلاری ثبت شده  شرکت های بیمه جهان که ۱۲ درصد کل دارایی شرکت های مالی و غیر مالی در بورس هست اشاره کرد و گفت : این شرکت ها  از سیستم گزارشگری مالی  بین المللی(IFRS)  استفاده می کنند تا از این طریق  زمینه های مناسبی را برای  تقویت کسب و کار و سلامت مالی بیمه گران و در نهایت اقتصاد جهانی  فراهم کنند .
رئیس شورای عالی بیمه با اشاره به اینکه طبیعت کسب و کار شرکت های بیمه موجب می شود بیمه گران و سرمایه گذاران در شرکت های بیمه در معرض بسیاری از ریسک ها قرار گیرند، گفت : با اجرای مطلوب استانداردهای مالی جهانی سلامت مالی  بیمه گران تضمین می شود  این موضوع نیازمند انعکاس به موقع و شفاف ریسک های بیمه ای و تغییرات آن است تا تاثیر مناسبی بر اقتصاد جهانی بگذارد. بنابراین صورت های مالی شرکت های بیمه نیازمند انعکاس شفاف ریسک های بیمه ای و تغییرات ان و رویه های خاص حسابداری است.
وی خاطر نشان کرد: در کشور ما حدود ۷۰ درصد دارایی های شرکت های بیمه از محل تعهدات بیمه ای آنها که به عنوان ذخایر فنی محسوب می شود، تامین می شود. حال با توجه به اینکه سهم بازار بیمه زندگی در کشور ۱۴ درصد بوده و ذخیره ریاضی قابل توجهی  نسبت به سایر ذخایر فنی ما نیست، قاعدتا با توجه به برنامه ششم و تدابیری که اندیشیده شده سهم تعهدات و ذخایر بیمه افزایش می یابد  و این افزایش موجب می شود تا سهم  و وزن استاندارد خاص بیمه ای در مقایسه با استاندارد های عمومی بیشتر شود.
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: با توجه به وضع و تاثیر تعهدات بیمه ای، سهم عمده انطباق گزارشگری مالی در صنعت بیمه باید با استاندارد خاص بین المللی بیمه ای صورت گیرد که مسائل تکنیکی و فنی زیادی را در مقابل ما قرار می دهد.
دکتر همتی در بخش دیگری از سخنان خود به تفاوت IFRS ۴ و IFRS ۲۰۱۷ اشاره کرد و گفت: در IFRS ۴ تاکید بیشتر بر روی شفاف سازی و افشای اطلاعات بوده اما IFRS۱۷  بر تاثیر محیط اقتصادی بر متغییرهایی که ریسک شرکت های بیمه  و سود و زیان را تحت تاثیر قرار می دهد تاکید دارد، لذا ما باید خود را برای پیاده سازی IFRS۱۷ آماده کنیم که ابتدا باید ترجمه آن به تایید سازمان حسابرسی برسد بعد اقدامات  لازم را آغاز کنیم که مستلزم همکاری مشترک سازمان حسابرسی، انجمن حسابداران خبره ایران، انجمن حرفه ای صنعت بیمه ، سندیکای بیمه گران ایران ، پژوهشکده بیمه و بیمه مرکزی است.
وی در پایان اعلام آمادگی کرد، صنعت بیمه در اولین فرصت و با هماهنگی سازمان های بورس، حسابرسی و سندیکا نسبت به تهیه آیین نامه های لازم، اصلاح و تصویب نمونه صورت های مالی  شرکت های بیمه و پیاده سازی IFRS۱۷ و سایر استانداردهای مالی بین المللی در  شرکت های بیمه اقدام خواهد کرد.
انتهای پیام//////
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *