گزارش امروز: رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر،گفت: نخستین محموله کمک های بشردوستانه ایران برای مسلمانان روهینگیایی بدلیل همکاری نکردن کشور میانمار، در اردوگاه های اسکان اضطراری مستقر در بنگلادش توزیع می شود.

نخستین محموله کمک های بشردوستانه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران حاوی اقلام زیستی، بهداشتی، درمانی و غذایی برای کمک به مردم مسلمان روهینگیای میانمار صبح امروز(جمعه) از پایگاه شکاری – ترابری شهید سرلشکر خلبان حسین لشکری به بنگلادش ارسال شد.
مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در حاشیه آیین ارسال این محموله امدادی در جمع خبرنگاران،گفت: در مرحله نخست ارسال کمک های بشردوستانه جمعیت هلال احمر برای مسلمانان روهینگیای میانمار حدود ۴۰ تن از اقلام زیستی، بهداشتی، درمانی و غذایی با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با یک فروند هواپیمای باری به بنگلادش ارسال شده است.
وی با اعلام همکاری نکردن کشور میانمار در تحویل این محموله کمک های انساندوستانه برای توزیع در بین مسلمانان روهینگیایی، اظهار کرد: این محموله امدادی با حمایت و رایزنی های سفارت کشورمان در بنگلادش و پشتیبانی جمعیت هلال احمر این کشور در میان آوارگان میانماری که در اردوگاه های اسکان اضطراری این کشور مستقر هستند توزیع می شود.
رئییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به پیش بینی ارسال ۱۵۰ تن از اقلام امدادی و بشر دوستانه برای مردم مسلمان روهینگیای میانمار گفت: با برنامه ریزی های انجام شده از سوی هلال احمر به همراه نخستین محموله کمک های بشر دوستانه کشورمان یک تیم ارزیاب عالی متشکل از دبیر کل جمعیت هلال احمر و معاون وزیر امور خارجه برای ارزیابی آخرین وضعیت اسکان، بهداشت و تغذیه مسلمانان روهینگیای میانمار در این سفر حضور دارند و پس از انجام ارزیابی های اولیه و ثانویه نسبت به ارسال محموله های دیگر نیز اقدام خواهد شد.
سلیمی همچنین از آمادگی استقرار و ایجاد ۴۰۰ دستگاه چادر امدادی خبر داد و گفت: سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر آمادگی کامل و ۱۰۰ درصدی دارد تا همراه با ارسال چادرهای امدادی، تیم های اسکان اضطراری و موقت را نیز به کشور بنگلادش اعزام کند تا این گروه های تخصصی امدادرسان نسبت به اسکان اضطراری آوارگان میانماری با احداث اردوگاه های امدادی در این کشور اقدام کنند.
وی با اشاره به امکان برپایی بیمارستان صحرایی با تمامی تجهیزات برای مردم میانمار در کشور بنگلادش، اضافه کرد: در صورت انجام هماهنگی های لازم با کشور بنگلادش، این بیمارستان صحرایی برپا خواهد شد.
پس از دستور رئیس جمهوری، کارگروهی در جمعیت هلال احمر به منظور کمک رسانی به مسلمانان میانمار تشکیل شد. ابتدا قرار بود این محموله امدادی ایران به صورت مستقیم به کشور میانمار ارسال شود که با مخالفت مسئولان این کشور مواجه شد؛ اکنون قرار است این محموله ابتدا به کشور بنگلادش ارسال شود و سپس در اختیار مسلمانان آسیب دیده در میانمار قرار بگیرد.
بدنبال حملات ۲۵ اوت (سوم شهریور) ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، دست کم ۴۰۰ تن کشته شدند و نزدیک به ۱۲۵ هزار روهینگایی نیز به بنگلادش گریختند و این موضوع بحران انسانی را به همراه داشته است.
روهینگیایی ها اقلیتی مسلمان در کشور عمدتا بودایی میانمارند که دولت میانمار آنها را بنگلادشی و دولت بنگلادش آنها را میانماری می دانند.
کشتار مسلمانان روهینگیایی در میانمار در روزهای اخیر شدت گرفته و این دومین بار در سال جاری میلادی است که خشونت ها علیه مسلمانان، موج عظیمی از آوارگان را به وجود می آورد.
براساس گزارش کمیساریای پناهندگان سازمان ملل، در روزهای اخیر ده ها هزار تن از مسلمانان اقلیت روهینگیایی برای فرار از خشونت ها، با قایق و پای پیاده از مرز میانمار عبور کرده و وارد بنگلادش شده اند.
دولت میانمار اعلام کرده که بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ خانه در شمال غرب این کشور و در استان راخین در یک هفته تنش در این استان، در آتش سوخته است.
وضعیت جمعیت حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفری مسلمانان روهینگیایی و نحوه برخورد با آنها، بزرگترین چالش «آنگ سان سوچی» رهبر ملی میانمار است که برخی ها از او به دلیل سکوت برابر نارضایتی‌ های این جامعه اقلیت انتقاد می‌کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *