گزارش امروز – پولی مالی : امان الله اسماعیلی آفتابدری معاون مالی و بین الملل مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: در دولت نهم و دهم نرخ تورم تقريباً دو برابر نرخ سود سپرده ها بود و اين در حالي است که در دولت یازدهم و دوازدهم با کاهش نرخ تورم، نرخ سود بانکی مطابق با آن کاهش نيافته است.
اسماعيلي كه در مصاحبه با پايگاه اطلاع رساني بانك صنعت و معدن سخن مي گفت افزود: طی سال های گذشته در چند مرحله شاهد کاهش نرخ سود سپرده بودیم، به گونه اي كه نرخ سود سپرده ها از 23 درصد به 15 درصد رسیده است. نرخ سود در پایان سال 93 حدود 23 درصد، در اسفند 94 به 18 درصد و در خرداد 95 به 15 درصد رسید.
وي خاطرنشان کرد: کاهش نرخ سود امتیازات مثبت و منفی را در پی دارد. امتیاز مثبت آن را مي توان كمك به خروج اقتصاد و تولید از رکود عنوان نمود. اگر نرخ سود پایین بیاید بعضاً برخي از سپرده گذاران ترغیب می شوند تا در واحدهای تولیدی و صنعتی سرمایه گذاری نمايند كه در اين صورت مي توان اميد داشت تا رونق اقتصادی در بخش صنعت و تولید کشورايجاد شود.
معاون مالی و بین الملل مدیرعامل بانک صنعت و معدن بیان داشت: با كاهش نرخ سود بسیاری از مردم که سپرده های خود را با کمترین ریسک در بانک ها سپرده گذاري نموده اند، چون به دنبال بیشترین كسب سود هستند و این امکان بوجود می آید که سپرده های خود را به بازارهای مسکن ، طلا ، سکه و ارز برده که در اين صورت ممکن است باعث ايجاد تورم در آن بخش ها شود.
وی تصریح کرد: به همین خاطر اگر کاهش نرخ سود به صورت دستوری و مدیریت نشده باشد باعث خروج منابع از بانكها و افزايش نقدينگي در جامعه شده و در نتيجه موجب افزایش تورم می شود. چه بسا که دولت کنونی با اجرای سیاست انقباضی طي سالهاي گذشته، تورم را مدیریت نموده و باعث کاهش قابل توجه آن شده است.
اسماعیلی عنوان داشت: به همین خاطر دولت، بانک مرکزی و بانکها باید همکاری کنند تا سرمایه گذاران به جای تمرکز در بازارهای غیر مولد، بر سرمایه گذاری در صنعت و تولید کشور متمرکز شوند. فراهم نمودن شرايط براي رونق تولید ممکن است تورمی را نيز به همراه داشته باشد اما در خروج از رکود و رونق توليد و افزايش اشتغال کشور کمک شایانی خواهد نمود.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: با شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در سال 96 امید است که با رونق تولید و ایجاد 950هزار شغلي كه دولت محترم در برنامه هاي خود پيش بيني نموده است، به سمت تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری حرکت کنیم. از سوی دیگر برای رونق تولید باید کیفیت تولیدات داخلی را افزایش دهیم تا ضمن اينكه مصرف كننده داخلي ترغيب به استفاده از اين محصولات شود، از واردات بي رويه جلوگيري شده و صادرات غير نفتي نيزافزایش يابد.
معاون مالی و بین الملل مدیرعامل بانک صنعت و معدن بیان داشت: زمانیکه تولیدات داخلی با کیفیت باشد، می تواند با محصولات خارجی رقابت کند و جایگزین این محصولات شود. این روند موجب رونق تولید و ايجاد اشتغال بيشتر در کشور می شود .
وی اظهار کرد: معضل مطالبات معوق نیز از بزرگترین مشکلات نظام بانکی کشور است که باید توجه بسیار ویژه ای به رفع این مشکل شود. چراکه بخش اعظم منابع بانک ها از جمله بانک صنعت و معدن مطالبات معوق است که اگر وصول شوند تسهیلات دهی بانکها به بخش تولید افزایش يافته كه نتيجه آن رونق تولید و صنعت کشور خواهد بود.
اسماعیلی در ادامه به تشريح موفقيت هاي اين بانك در زمينه تامين مالي ايجاد خط آهن سريع السير تهران – قم – اصفهان و قرارداد تامین مالی ۵. ۱ میلیارد دلاری برقی کردن راه آهن تهران – مشهد که بین بانک صنعت و معدن به عنوان بانک تضمین کننده فاینانس و اگزیم بانک چین امضا شد که این قرارداد اولین قرارداد از نوع فاینانس در یک و نیم سال اخیر بانک صنعت و معدن است، اشاره کرد.
معاون مالی و بین الملل مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: همچنین امضای قرارداد فاينانس 1ميليارد و 200 ميليون يورويي به منظور تامين مالي پروژه نيروگاه حرارتي هرمزگان بين بانك صنعت و معدن و ونش اكونوم بانك روسيه که با وام دولت روسيه طي پنج سال به بهره‌برداري خواهد رسيد، از جمله اقدامات مهم بانک صنعت و معدن در چند وقت اخیر است.
وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر امضای موافقتنامه قرارداد 10 میلیارد دلاری خط اعتباری سیتیک گروپ چین با 5 بانک ایرانی به نام های بانک صنعت و معدن، پارسیان، پاسارگارد، رفاه کارگران و توسعه صادرات نخستین قرارداد بزرگ ایران با چین پس از برجام است.

انتهای پیام //////

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *