گزارش امروز : مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه تکلیف برخی تفاهمنامه های بین المللی پتروشیمی بزودی روشن می شود، گفت: تاکنون با شرکت‌های توتال و شل تفاهمنامه های رسمی امضا شده است.

به گزارش خبرنگارما، «مرضیه شاهدایی»  در نشست خبری اظهار داشت: البته چند سرمایه‌گذار بزرگ نیز خواستار آن شدند که تا نهایی شدن مذاکرات، نامی از آنها برده نشود.
وی با تشریح وضعیت صنعت پتروشیمی کشور، بیان داشت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور حدود سه میلیون تن در سال بود، اما امروز با رشد 20 برابری به بیش از 60 میلیون رسیده است.
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه در صدد کسب رتبه نخست در منطقه از نظر ارزش محصولات پلیمری هستیم، افزود: 10 درصد از ظرفیت جهانی تولید پلیمر جهان به خاورمیانه و 2 درصد متعلق به ایران است.
شاهدایی با بیان اینکه سالانه حدود سه و نیم میلیون تن پلیمر در کشور مصرف می‌شود، گفت: در نظر داریم در سال 2025 که میزان تولید جهانی این محصول به 508 میلیون تن می‌رسد، سهم ایران را به 21 میلیون افزایش دهیم.
وی درباره احداث طرح های جدید پلیمری در کشور، بیان داشت: اکنون ساخت 21 واحد تولیدی در کشور در
دست اجراست که اجرای برخی از آنها متوقف شده و برخی دیگر پیشرفت فیزیکی بالایی دارند.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی خاطر نشان کرد: با توجه به توسعه مناسبات بین المللی امیدواریم که با جذب فناوری و سرمایه‌گذاری این واحدها را تکمیل و راه اندازی کنیم.
شاهدایی با بیان اینکه در تلاش هستیم عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا را به ثبات برسانیم، گفت: در بورس کالا گاهی تلاطم هایی ایجاد می‌شود، زیرا برخی محصولات عرضه نشده و صادر می شود.
وی تاکید کرد: همچنین به دنبال امضای قراردادهای بلندمدت تامین خوراک در واحدهای پتروشیمی و پلیمری هستیم تا از این طریق توان خرید پایین دستی ها افزایش یابد.
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اضافه کرد: طراحی فرصت های جدید سرمایه گذاری، کمک به توسعه بازارهای داخلی و صادراتی جدید و افزایش 24 درصدی مصرف مواد پایه در صنایع پایین دستی از جمله اهداف دیگر است.
شاهدایی تاکید کرد: البته باید توجه داشت که توسعه بخش پایین دستی پتروشیمی در حوزه کاری وزارت نفت نیست و ما فقط باید خوراک مورد نیاز را تامین کنیم؛ در واقع توسعه پایین دستی پتروشیمی از وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
وی درباره همکاری با شرکت های بین المللی گفت: در گذشته برخی شرکت‌های خارجی حاضر به همکاری با ما نشده و فعالیت خود را متوقف کردند به همین دلیل محصولات جدید دارای فناوری بالا تولید نشدند اما در شرایط پسابرجام و با توجه به شرایط بین المللی، به دنبال کسب فناوری های جدید و افزایش تولید محصولات جدید هستیم
شاهدایی افزود: حدود چهار شرکت خارجی، وارد مرحله بررسی فنی و فیزیکی شده اند که تا چند ماه آینده تکلیف آنها مشخص شده و کار خود را شروع می‌کنند.
وی یادآور شد: این شرکت ها بر اساس نوع خوراک، طرح های خود را ارائه کرده اند که ما نیز در حال بررسی و ارزیابی آنها هستیم.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه تاکنون با شرکت‌های توتال و شل تفاهم نامه های رسمی امضا شده است، گفت: البته چند سرمایه‌گذار بزرگ نیز خواستار آن شدند که تا نهایی شدن مذاکرات، نامی از آنها برده نشود.
شاهدایی با بیان اینکه در مذاکرات با شرکت های خارجی به دنبال تکمیل زنجیره ارزش محصولات هستیم گفت: در پسابرجام تلاش کرده ایم تعاملات خود با کشورهای آسیایی و اروپایی را گسترش داده و بر این اساس در نمایشگاه های بین المللی حضور فعالی داریم.
وی درباره ادعای ایجاد بانک تخصصی پتروشیمی گفت: خیلی در جریان تشکیل این بانک نیستیم، اکنون همه بانک های داخلی با صنعت پتروشیمی همکاری خوبی دارند.
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره ایجاد صندوق پروژه، افزود: به دنبال آن هستیم که صندوق پروژه داخلی را برای تامین مالی ریالی داخلی و صندوق پروژه ارزی را برای تامین منابع مالی ارزی راه اندازی کنیم.
وی درباره صادرات محصولات پتروشیمی به چین، بیان داشت: ما برای صادرات محصولات پتروشیمی هیچ مشکلی نداریم، اما اختلالاتی در بحث انتقال ارزی ایجاد شده بود که مذاکراتی در این باره بین بانک مرکزی و نهادهای مرتبط انجام شده و به رفع این مشکل کمک کرده است.

انتهای پیام///////////////////////

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *