گزارش امروز : انرژی- رییس هیات مدیره سندیکای برق ایران با ابراز امیدواری برای  کسب رای اعتماد حداکثری نمایندگان از وزیر پیشنهادی وزیر نیرو گفت : فعالان اقتصادی صنعت برق از رضا اردکانیان گزینه پیشنهادی برای وزارت نیرو حمایت می کنند و امیدواریم با تصدی وی، وزارت نیرو از شرایط برزخ خارج شود.

به گزارش خبرنگار ما، علی بخشی امروز (شنبه) در نشست خبری عنوان کرد:پیش از معرفی وزیر پیشنهادی نیرو توسط رییس جمهوری، سندیکای برق ایران جلسه ای با اردکانیان داشت و نظرات ۲ طرف مطرح شد.

وی با تاکید بر اینکه نگاه اردکانیان مورد حمایت فعالان صنعت برق است، ابراز امیدواری کرد گزینه پیشنهادی نیرو با رای اعتماد حداکثری نمایندگان مجلس به عنوان وزیر نیرو انتخاب شود.
تقاضای تعیین تکلیف قراردادهای سال ۹۰ و ۹۱

رییس سندیکای برق به افزایش نرخ ارز در سال های ۹۰ و ۹۱ اشاره کرد و گفت: در آن سال ها بخش خصوصی قراردادهایی با دولت منعقد کرده بود که به دلیل افزایش نرخ ارز، غیر قابل اجرا شد.

بخشی افزود: قراردادهای مشابه میان بخش خصوصی و وزارت نفت، تعیین تکلیف شدند اما قراردادهای منعقد شده با وزارت نیرو بعد از ۶ سال هنوز بلاتکلیف است.

وی گفت: بتازگی در دوره ای که وزارت نیرو بدون وزیر مانده، شرکت های برق منطقه ای نسبت به فسخ قرارداد و ضبط ضمانت نامه ها اقدام کرده است.

گلایه بخش خصوصی از حضور یونیت ترکیه

رییس سندیکای برق ایران در بخش دیگر سخنان خود در مورد قرارداد احداث نیروگاه با شرکت یونیت ترکیه، گفت: اگر قرار است یک شرکت خارجی وارد ایران شود و تجهیزات وارد کند و امتیازی بگیرد، باید همان شرایط به بخش خصوصی داخلی نیز پیشنهاد شود؛ ممکن است بخش خصوصی داخلی با این امتیازها قصد ورود به طرح ها را داشته باشد.

وی ادامه داد: شرکت مادرتخصصی نیروگاه‌های برق حرارتی بتازگی اعلام کرده است جزییات قرارداد یونیت را به سندیکای برق ارایه خواهد کرد اما هنوز هیچ گزارشی در این خصوص به دست ما نرسیده است.

بخشی یادآور کرد ما در کشورهای دیگر نیروگاه می سازیم اما اکنون یک شرکت خارجی برای ساخت نیروگاه به ایران آمده است!

به گفته وی، قرارداد با یونیت که یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون یورو ارزش دارد، صد درصد فاینانس است.

وزارت نیرو تکلیف قراردادهای سال۹۰ با بخش خصوصی را روشن کند

رییس هیات مدیره صنعت برق ایران تعیین تکلیف قراردادهای وزارت نیرو با بخش خصوصی در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ را خواستار شد و گفت: اکنون بیش از ۵۰ درصد تولید برق در بخش خصوصی انجام می شود اما شبکه و صادرات در اختیار دولت است.

بخشی افزود: ظرفیت های گسترده ای برای حضور بخش خصوصی در تبادل انرژی هست اما هنوز این بخش برای ورود به این بازار اجازه ندارد.

وی در مورد دستاوردهای صنعت برق یادآوری کرد: صنعت برق قبل از انقلاب، صنعتی وابسته به خارج از کشور بود اما اکنون در مرز خودکفایی قرار دارد.

۱۴۰ هزار میلیارد ریال مطالبه بخش خصوصی از وزارت نیرو

نایب رییس هیات مدیره سندیکای برق نیز در این نشست، بر لزوم اصلاح اقتصاد برق تاکید کرد و گفت: نیاز کشور به برق سالیانه پنج هزار مگاوات افزایش می یابد که تامین این مابه التفاوت، به ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار در سال نیاز دارد.

پیام باقری ادامه داد: در شرایطی که قیمت تکلیفی برق نسبت به قیمت تمام شده کمتر است و اعتبارات مابه التفاوت این ۲ قیمت نیز از طرف دولت تامین نمی شود، وزارت نیرو به بخش خصوصی بدهکار خواهد بود.

باقری میزان مطالبه بخش خصوصی از وزارت نیرو را ۱۴۰ هزار میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: تا زمانی که سرمایه لازم برای ایجاد ظرفیت تولید انرژی برق جدید برای وزارت نیرو تامین نشود، وزارت نیرو هر سال بدهکارتر و بخش خصوصی هر سال طلبکارتر می شود.

نایب رییس هیات مدیره سندیکای برق ایران گفت: در برنامه ششم توسعه، پیش‌بینی شده است ۷۷۰۰ هزار میلیارد ریال جذب سرمایه خارجی داشته باشیم تا به رشد هشت درصدی برسیم؛ اکنون با این رقم بسیار فاصله داریم و حدود ۱۰ درصد از آن محقق شده است.

خبرنگار. معصومه بیات

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *