• صفحه خانگی
 • >
 • سرتیتر اخبار
 • >
 • تخصیص ۱۵۰ میلیارد ریال برای زیرساخت و تردد زایران اربعین/آمادگی ۲شرکت آلمانی و دانمارکی برای فعالیت در بخش انرژی های تجدیدپذیر و غیرفسیلی

گزارش امروز : اقتصادی – مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال حدود یک میلیون نفر از مرز شلمچه تردد کنند ،گفت : سالانه ۱۲ تا ۱۵ میلیارد تومان جهت تامین زیرساخت‌ها برای تسهیل تردد در ایام اربعین هزینه می شود ،که امسال این اعتبار افزایش یافته است وی در عین حال از صدور مجوز ورود اتباع خارجی به منطقه آزاد اروند بدون ویزا پس از اربعین حسینی (ع) خبر داد.

به گزارش خبر نگار ما ؛ اسماعیل زمانی در نشستی خبری که به مناسبت اربعین حسینی در محل ساختمان دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد، با اشاره به اینکه سال گذشته حدود ۷۰۰ هزار نفر از مرز شلمچه عبور کرده و به کربلا رفته‌اند، از زایران اربعین خواست بدون روادید به مرز مراجعه نکنند؛ زیرا اجازه خروج از مرز به آنان داده نمی شود و اگر حتی موفق به عبور شوند، در برگشت دچار مشکل می شوند و ممکن است به عنوان عوامل نفوذی یا تروریستی با آنها برخورد شود.
این مسوول اعلام کرد: از پارسال تاکنون برخی ایرانیان به همین دلیل همچنان در زندان های عراق به سر می برند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اربعین جزو ایام ویژه به شمار می‌آید، خاطرنشان کرد: یکی از اقداماتی که بدین منظور صورت می‌گیرد، تامین زیرساخت‌ها برای زوار اربعین است چرا که از کشورهای همجوار مختلف از طریق ایران زوار به کربلا مشرف می‌شوند و یکی از گذرگاه‌های ویژه مرز شلمچه است که در سه سال اخیر از روان‌ترین و راحت‌ترین تردد زوار به حساب می‌آید.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با اعلام اینکه سالانه ۱۲ تا ۱۵ میلیارد تومان هزینه جهت تامین زیرساخت‌ها برای تسهیل تردد در ایام اربعین مدنظر قرار می‌گیرد، گفت: تاکنون و در سال جاری سه میلیارد تومان هزینه در عراق و حدود ۱۳ میلیارد تومان هزینه در خاک ایران مدنظر قرار گرفته است.

زمانی همچنین در خصوص شرایط تامین امنیت برای زوار در مرز شلمچه تصریح کرد: هر ساله امنیت خوبی در مرز شلمچه برقرار است و امسال نیز تدارک خوبی نیز در این رابطه دیده شده و برنامه‌های موثری جهت جلوگیری از تنش‌های احتمالی به عمل خواهد آمد. هر چند که شاید نگرانی بیشتری به دلیل وجود عوامل تروریستی پراکنده وجود داشته باشد اما طبیعتا هوشیاری نیروهای امنیتی در این رابطه بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: زوار باید بدانند که عراقی‌ها در مسیر برگشت مواکب خود را جمع‌آوری می‌کنند و طبق سنت عادت ندارند که در مسیر برگشت فعالیتی انجام دهند اما خود ما در داخل ایران مواکب خود را به سمت چپ جاده انتقال می‌دهیم تا امکانات برای زوار فراهم شود و بتوانند به کشور بازگردند.

وی همچنین در خصوص پوشش‌های ارتباطی مخابراتی لازم در خاک عراق عنوان کرد: پوشش همراه اول و ایرانسل کاملا برقرار است و شرکت‌های مخابراتی همکاری خوبی را در این راستا مدنظر قرار داده‌اند و امسال ارتباطات و امکانات مناسبی برقرار شده است و بعید می‌دانیم که مشکل ارتباطی خاصی پیش آید.

وی در پاسخ به سوال مبنی بر فعالیت گمرک در منطقه آزاد اروند تصریح کرد: طبق قانون باید گمرک در مبادی ورودی و خروجی اروند مستقر باشد و باید بدانیم این مسئله در برهه‌ای از زمان به عنوان یک چالش مطرح بود اما در نهایت کارگروهی تشکیل و گمرک در مبادی خروجی هم مستقر شد. در حال حاضر نیز گیت‌های موقت در حال فعالیت هستند و گیت‌های دائمی نیز در حال ساختند و به زودی نیز گمرک در گیت‌های دائمی مستقر می‌شود.

وی در ادامه صحبت‌هایش در صدور مجوز جهت وجود اتباع خارجی بدون نیاز به ویزا به منطقه آزاد اروند بعد از ایام اربعین حسینی علیه السلام خبر داد و گفت: پس از اربعین اتباع خارجی می‌توانند بدون ویزا وارد منطقه آزاد اروند شوند و این مسئله برای اتباع عراقی ویژه‌تر خواهد بود. چرا که بصره با جمعیت حدود پنج میلیون نفری در مجاورت اروند قرار دارد و اتباع حتی می‌توانند از مسیر زمینی نیز خود را به اروند برسانند.

وی در مورد جلب نظر سرمایه‌گذاران خارجی جهت سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد اروند خاطرنشان کرد: به دلیل ظرفیت‌های خاص منطقه اروند توجه سرمایه‌گذاران خارجی به منطقه جلب شده است و در حال حضر نیز حدود ۱۲ سرمایه‌گذار عراقی برای صادرات محصولات خود در منطقه آزاد اروند سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام داده‌اند و باید تاکید کرد که پس از برجام اقبال سرمایه‌گذاران کشورهای مختلف برای ورود به منطقه بیشتر شده که امیدواریم بتوانیم ظرفیت‌ها و بسترهای لازم را در این راستا فراهم کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، توسعه تجارت با محور صادرات و افزایش حجم سرمایه گذاری را ۲اولویت برنامه های این سازمان دانست و گفت: منطقه آزاد اروند به عنوان پنجره ارتباط ایران با بازارهای منطقه و بین المللی محسوب می شود.

وی ادامه داد: ۲شرکت آلمانی و دانمارکی برای فعالیت در بخش انرژی های تجدیدپذیر و غیرفسیلی و برخی شرکت ها نیز در زمینه لجستیک، نفت و گاز و پتروشیمی اعلام آمادگی کرده اند.

به گفته وی، موقعیت راهبردی اروند و دسترسی به عراق از راه خشکی و عربستان و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس از راه دریا اهمیت این منطقه را برای توسعه تجارت دوچندان کرده است.

وی در پایان به موقعیت استراتژیک منطقه آزاد اروند اشاره کرد و گفت: اروند به لحاظ استراتژیکی شرایط خاصی دارد و در زمین متصل به سرزمین اصلی محسوب می‌شود و در مجاورت کشورهای مهمی قرار گرفته است. علاوه بر این باید خاطرنشان کرد که ما در حوزه مرکزی نفتی خاورمیانه قرار گرفته‌ایم و این حوزه نفتی شامل کشورهای ایران، عراق، کویت و عربستان سعودی می‌شود.

خبرنگارمعصومه بیات

انتهای پیام///////////////////////

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedIn
 • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *