گزارش امروز: معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی گفت: موضوع بازرسی از مراکز نظامی ایران یک بار برای همیشه بسته و به مُهر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ممهور شده است.

به گزارش روز شنبه از کانال تلگرامی بهروز کمالوندی ، وی در پاسخ به این پرسش که آیا «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی اتمی زمینه ساز مطالبات غیرقانونی آمریکا برای بازرسی از مناطق نظامی ایران است، گفت: متأسفانه رویترز در این باره خبرسازی کرد و اصلاً این طور نبود که مواضع آقای آمانو اینگونه باشد، او اعلام کرد: موضوعی به عنوان بازرسی از مراکز نظامی در برجام وجود ندارد.
معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی افزود: این موضوع نه فقط در برجام، بلکه در پروتکل الحاقی و پادمان نیز مطرح نیست، آنچه اهمیت دارد این است که در مراکزی که فعالیت های هسته ای صورت می گیرد، آژانس می تواند در خواست کند و دسترسی داشته باشد و طبعاً اگر جایی فعالیت هسته ای وجود ندارد خودبخود از موضع درخواست های آژانس خارج می شود و نه فقط، درخواست دسترسی به حوزه نظامی بلکه بسیاری حوزه های دیگر نیز شامل این رویه می شود.
کمالوندی ادامه داد: وقتی در جایی هیچگونه فعالیت هسته ای صورت نمی گیرد، دلیلی بر ورود به آنجا وجود ندارد، در سال های گذشته در رسانه های بین المللی با تبلیغات بی پایه، وانمود کردند در سایت پارچین فعالیت هایی صورت می گیرد و در نهایت مجبور شدیم، یک بار برای همیشه به این موضوع پایان دهیم که چنین اتفاقی هم افتاد و این پرونده بسته شد و شورای حکام نیز آن را تایید کرد.
معاون سازمان انرژی اتمی افزود: بر این اساس در آن مقطع دسترسی مدیریت شده ای در حد نمونه برداری دادیم و این پرونده بسته شد پس موضوع ورود به سایت های نظامی، موضوعی انحرافی است تا بتوانند صداهای مخالفی در ایران ایجاد کنند و با مبنا قرار دادن همان صداهای مخالف، درخواستی را روی میز قرار دهند.
وی تاکید کرد: باید بسیار مراقب باشیم که گرفتار اینگونه فضاسازی های رسانه ای نشویم چون اکنون در آژانس چیزی به نام بازرسی از سایت های نظامی مطرح نیست و هیچ‌گاه نیز نخواهد بود زیرا فعالیت های هسته ای ما متمرکز بر سایت های اعلام شده است که اطلاعتش را به آژانس داده ایم.
وی گفت: بر این اساس هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهند به جاهای دیگر اعم از نظامی و غیر نظامی دسترسی داشته باشند.

*آژانس وظایفش را بدون پذیرش فشارهای سیاسی انجام دهد
سخنگو و معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی وظایفش را حرفه ای، مستقل و بدون پذیرش فشارهای سیاسی به درستی انجام دهد.
کمالوندی تصریح کرد: آژانس به علت ساختارش به طور مستمر تحت فشار قرار دارد؛ شورای حکام آژانس مانند شورای امنیت سازمان ملل متحد اعضای دائم دارد که بخش مهمی از بودجه این نهاد را تأمین می کند و ممکن است از طرق مختلف به آن فشار بیاورند همچنانکه امریکا با فشارهای فراوان به یونسکو، کمک هایش را به این نهاد بین المللی قطع کرد و از آن بیرون آمد.
وی این فشارها به آژانس را سیاسی دانست و افزود: انتظار ما این است که این نهاد بین المللی وظایفش را حرفه ای و مستقل به درستی انجام دهد همچنانکه به طور مستمر در جلسه با مسئولان آژانس بر این موضوع تاکید کرده ایم.
کمالوندی همچنین درباره اهداف و برنامه سفر امشب یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران گفت: ما به طور دوره ای با مسئولان آژانس دیدار و گفت و گو می کنیم، همچنانکه اخیراً آقای صالحی (رئیس سازمان انرژی اتمی) با وی دیدار داشت و در مناسبت های مختلف با مسئولان این نهاد درباره موضوعات مختلف مانند مسائل مرتبط با برجام، موضوعات پادمانی و مسائل پروتکلی دیدار و گفت و گو می کنیم.
معاون سازمان انرژی اتمی با اشاره به طرح مباحث مخالف برجام از جانب هیأت حاکمه امریکا و رویدادهای مرتبط با آن افزود: سفر امشب آقای آمانو می تواند تلاشی برای تقویت برجام و بااهمیت باشد.
وی در پاسخ به اینکه مقامات کشورمان از آقای آمانو برای دفاع از حقوق هسته ای کشورمان در برابر هجمه های امریکا چه انتظاری دارند اظهار داشت: انتظار ما این است که آژانس وظایف حرفه ای اش را انجام دهد کما اینکه تاکنون انجام داده و در هشت گزارش، پایبندی کشورمان را به برجام اعلام کرده است.
کمالوندی افزود: تعهداتی را که پذیرفته ایم انجام می دهیم گرچه اجرای این تعهدات منوط به این است که طرف های مقابل هم تعهداتشان را تمام و کمال انجام دهند.

*سیاست های خود را بر اساس مواضع ترامپ تنظیم نمی کنیم
وی گفت: پس از روی کار آمدن آقای ترامپ به علت مواضعی که او اتخاذ کرد، برخی مخالفت ها در داخل آمریکا و حتی در عرصه بین الملل با مواضع او و در حمایت از برجام در کشورهای مختلف و حتی در اتحادیه اروپا شکل گرفت؛ البته ما سیاست های خود را بر این اساس تنظیم نمی کنیم؛ سیاست های ما صرف نظر از حمایت های دیگر کشورها مستقل است و آنچه فکر می کنیم اصولی است انجام می دهیم.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: خوشبختانه می بینیم که اقبال بسیار خوبی در حمایت از برجام در سطح جهانی شکل گرفته و این سبب اقدامات متناقض هیأت حاکمه امریکا شده است و مواضعشان قطعاً به خودشان نیز کمکی نمی کند.
کمالوندی با اشاره به اجرای کامل تعهدات کشورمان و تأیید هشت باره آن از جانب آژانس تاکید کرد: از طرف های مقابل، آژانس، اتحادیه اروپا و کشورهای مختلف انتظار داریم که آنها نیز تعهداتشان را انجام دهند.
وی همچنین درباره مطالبه تشدید بازرسی های هسته ای از کشورمان از جانب شماری از سناتورهای امریکایی گفت: 13 سناتور چنین درخواستی را مطرح کردند، آنان ممکن است خواسته هایشان را به ذهن یا به زبان بیاورند و در این مورد ممکن است حتی آن را در قالب قطعنامه یا قانون تصویب کنند، اما آنچه اهمیت دارد این است که جمهوری اسلامی ایران سیاست های خودش را دارد.
کمالوندی افزود: در مبانی ما هیچ گاه مسأله سلاح هسته ای مطرح نبوده و نیست و ما در این خصوص فتوا داریم بنابراین، این مطالبی که بیان می شود برای فضاسازی در عرصه بین المللی است زیرا عملاً در وضعی قرار گرفته اند که نمی توانند از تبلیغات 10 – 12 ساله ای که روی آن کار کردند استفاده کنند.
معاون سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: آنان سعی می کنند که فضای تبلیغاتی علیه کشورمان را در سطح رسانه ای و بین المللی احیا کنند اما تلاش بیهوده ای است.
وی اینگونه ادعاها را غیرقابل اعتنا دانست و در عین حال توصیه کرد: رسانه های ما در این خصوص روشنگری کنند که این پرونده چه مسیری را طی کرده است و اکنون در چه وضعی قرار داریم. همچنین باید بیان کنیم که بسیاری از این اتهاماتی که قبلاً مطرح بود پاک شده و کشورمان به تعهداتش پایبند بوده است همچنانکه آژانس با بازرسی های بسیار از مراکز هسته ای کشورمان هر سه ماه یک بار در هشت گزارش این پایبندی را تأیید کرده است.
یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امشب وارد تهران می شود و صبح فردا –یکشنبه – با علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهوری ورئیس سازمان انرژی اتمی و برخی مقامات کشورمان دیدار و گفت و گو می کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *