• صفحه خانگی
 • >
 • شهری
 • >
 • کسانی که ادعا می کنند از امضای مردگان استفاده شده استغفار کنند!

گزارش امروز: رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: کسانی که در روزهای اخیر ادعا کردند از پروانه مهندسان متوفی استفاده شده یا امضافروشی گسترده در سازمان نظام مهندسی انجام می شود در پیشگاه خداوند استغفار کنند، در غیراین صورت علیه آنها طرح شکایت می کنیم.

به گزارش خبرنگار ما ؛ حسن قربانخانی صبح امروز در نشست خبری اظهار کرد: از سال ۱۳۶۹ که سازمان نظام مهندسی شکل گرفته ۲۸۸ نفراز همکاران ما جان خود را از دست داده اند. به محض اینکه فوت می کنند پروانه آنها باطل می شود. اما اینکه کسانی ادعا می کنند از پروانه افراد فوت شده استفاده شده، قطعا آمار و ارقامی که ارایه می دهند هیچ مستنداتی ندارد، اگر دارند ارایه دهند.

وی افزود: کسانی که این ادعاها را در روزهای اخیر مطرح کردند در پیشگاه خداوند استغفار کنند. ما ۱۲۰ هزار نفر مهندس در استان تهران داریم که اصلا مدعی نیستیم اصلا در چنین جامعه گسترده ای تخلف وجود ندارد ولی اینکه کسی ادعا کند اکثر این افراد در پاکدستی زندگی نمی کنند جفایی به جامعه مهندسی است. الان پلها، ساختمانها و بسیاری ابنیه را در سطح شهر نگاه کنید ببینید همه اینها را مهندسان ساخته اند. لذا کسانی که به جامعه مهندسی اتهام وارد می کنند استغفار کنند در غیر این صورت علیه آنها طرح شکایت خواهیم کرد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تاکید کرد: اگر کسی اطلاعات و آماری دارد به مراجع ذیصلاح جهت شکایت مراجعه کنند. به جای اینکه به همدیگر اتهام بزنیم و ایرادات کار را به گردن همدیگر بیندازیم بهتر است  به نظام ساخت و ساز در ایران که نیازمند تغییرات اساسی است کمک  کنیم. در این شرایط باید هرکسی خود را با شرایط به روزرسانی کند. به جای فرافکنی، بیاییم جاهایی که ایراد دارد را اصلاح کنیم.

وی درخصوص پروندده تخلف ۴۰ میلیارد تومانی گفت: آن پرونده در دادگاه در حال رسیدگی است. آخرین اتفاق اینکه قاضی پرونده به بانک شهردستور داده حق ندارد به آن پول دست بزند بانک هم هر ماه سود پول ما را می دهد. صرفا نمی توانیم به دلیل مشکلاتی که برایمان ایجاد کردند پولمان را جابه جا کنیم.

قربانخانی در پاسخ به این سوال که در زمان وقوع تخلف ۴۰ میلیارد تومانی چه سمتی در سازمان نظام مهندسی داشته است، گفت:  در زمانی که ۴۰ میلیارد تومان اتفاق افتاد من عضو هیات مدیره بودم. طرح اولیه این بود که گفتند بانک شهر در بافت فرسوده وام می دهد و اگر نظام مهندسی پول خود را به آنجا ببرد به بحث اشتغال و نیز ساخت و ساز در بافت فرسوده خدمت می کند. نیت هیات مدیره نظام مهندسی هم این بود. اما در عمل مسوولان بانک برگه‌های سفید امضایی را از مسوولان وقت سازمان گرفتند و سپرده ما را وجه تضمین یک شرکت قرار دادند. هیات مدیره به هیچ وجه تاییدی برای این کار نداده بودند. لذا تخلف صورت گرفته بخش عمده‌ای از آن متوجه بانک است.

وی درباره نظر سازمان نظام مهندسی درخصوص اصلاحیه آیین نامه کنترل ساختمان گفت: این آیین نامه هم می تواند موارد مثبت و منفی داشته باشد. ولی شهرداریها نشان دادند به این قوانین تمکین نمی کنند. همین امروز مجری دارای صلاحیت را داریم ولی تقریبا تمام شهرداریها این را انجام نمی دهند. تجربه ۲۲ ساله نشان داده که سازمان نظام مهندسی به ساخت و ساز کمک کرده است اما شهرداری بخشهایی را عمل می کند که برایش مزایا و محاسنی داشته باشد و در پروسه ساخت و ساز قطعا آن مواردی را که دوستان مدنظر دارند اصلاح شود انجام نخواهد شد.

قربانخانی با اشاره به آمار خدمات ارایه شده توسط سازمان نظام مهندسی خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۹۲ به بعد ۳۲ هزار بازدید گودبردداری شهر تهران داشتیم که از این تعداد ۲۱۰۰ مورد مربوط به سال ۹۶ است. ۶۲ درصد کاهش در گودبرداری شهر تهران داشتیم که کمک کرد اتفاقات ناگوار کم شود. ۱۴ هزار و ۵۰۰ بازدید موردی داشتیم که از این تعداد ۲۰۰۰ مورد در سال ۹۶ بوده است. ما باید ساختمانهایی داشته باشیم که ایمنی، بهداشت، روشنایی، صرفه جویی در مصرف انرژی آنها بالا باشد.

رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران ادامه داد: طی ۲ سال اخیر در بازدیدهای خود رشته های معماری، برق، مکانیک و  مصالح را اضافه  کردیم. ما با موسسه استاندارد تفاهم نامه ای داشتیم که مصالح مصرفی در ساختمانها را در محل مصرف کنترل کنیم. در بخش تیرچه اقدامات خوبی داشتیم. در بحث بتن، سازه های فولادی، شرایط بهتری پیدا کرده ایم. در این راستا سازمان نظام مهندسی میلیاردها تومان هزینه بازدیدها را داشته بدون اینکه ریالی از دولت پول بگیرد.

مجتمعهای تجاری باعث گرفتاری مردم شده است

وی درباره روند مال سازی و مجتمع های بزرگ تجاری گفت: این مال سازیهایی که اتفاق می افتد واقعیت این است که در شهری به این پرترافیکی بجز گرفتاری برای مردم، مشکلی را حل نخواهد کرد. لذا مواردی هم که ساخته شده استانداردهای روز دنیا در آن رعایت نشده است. بنابراین کسانی که مال سازی کردند در جهت منافع فردی خودشان بودند اما گرفتاری هایی برای مردم ایجاد کردند. مثلا کوروش در بزرگراه ستاری مردم را دچار مشکلاتی کرده است. طبیعی است که اگر مطالعات اولیه انجام می شد اجازه چنین کاری آنجا داده نمی شد.

 از سال ۹۰ تا ۹۵ ساخت و ساز نصف شد

قربانخانی خاطرنشان کرد: طی چهار سال گذشته ۱۸۰ هزار ارجاع در رشته های مختلف به اعضا داشتیم. اعضای دارای پروانه ما در سال ۱۳۹۰ بالغ بر ۱۱ هزار نفر بودند در سال ۱۳۹۵ این عدد به ۶۰ هزار نفر رسیده است. یعنی طی این مدت ۵ برابر شده است. در صورتی که در سال ۱۳۹۲ در شهر تهران ۲۰ میلیون متر مربع پروانه ساختمانی صادر شده و در سال ۱۳۹۵ این عدد به ۱۰ میلیون متر رسیده است که نشان می دهد پروانه های ساختمانی نصف شده است.

رییس نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به آمار شکایتهای مطرح شده از این سازمان گفت:  از ۵۰۰۰ مورد پرونده تشکیل شده برای سازمان نظام مهندسی در مراجع قضایی تنها ۲۰۰۰ مورد منجر به محکومیت شده که خیلی از این موارد را خود نظام مهندسی پیگیری می کند.

وی یادآور شد: مقام معظم رهبری تقویت سازمان نظام مهندسی را راهکار مقابله با حوادث و بلایای طبیعی و مسکن و شهرسازی دانسته اند، لذا معتقدیم هرکس با هر نیتی باعث تضعیف سازمان نظام مهندسی شود قطعا خلاف سیاستهای کلی نظام حرکت کرده است.

تراکم فروشی باعث آسیبهای زیست محیطی شده است

قربانخانی تاکید کرد: اگر دوستانمان در شهرداری به جایی برسند که منابع درآمدی شهر بتواند هزینه های آنها را پوشش دهد آرزوی همه است. برای اینکه تراکم فروشی باعث ترافیک و آلودگی های زیست محیطی شده است. سودش را بعضی افراد برده اند و ضررش به مردم رسیده است.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedIn
 • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *