• صفحه خانگی
 • >
 • سیاسی
 • >
 • سیدحسن نصرالله: اهانت سعودی ها به نخست وزیر لبنان اهانت به همه لبنانی هاست

گزارش امروز : «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان استعفای «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان را ناشی از اجبار سعودی ها دانست و گفت: اهانت سعودی ها به نخست وزیر لبنان اهانت به همه لبنانی هاست.

نصرالله روز جمعه در سخنرانی خود در مراسم اربعین حسینی و «روز شهید حزب الله» در حومه جنوبی بیروت و شهرهای دیگر که به صورت ویدیو کنفرانس انجام شد افزود: از روز شنبه لبنان را در یک بحران سیاسی و مرحله مهمی وارد کردند که خطرناک بودن آن به دست خود لبنانی هاست.
وی افزود: پیش از رویدادهای اخیر، در دوره خوبی قرار داشتیم. رئیس جمهوری انتخاب شده بود و دولت تشکیل شده بود و تلاش های درباره قانون انتخابات و مقدمه چینی ها برای برگزاری انتخابات جریان داشت. تصویب قانون بودجه و انتصاب های جدید و.. نیز انجام گرفته بود. امنیت و ثبات بی نظیری در کشور برقرار شده بود و مردم لبنان احساس آرامش خاطر می کردند. رفت و آمد و جنب و جوش بالای مردم در فرودگاه بیروت و گذرگاه های مرزی نیز نشان از آرامش و ثبات کشور داشت. همه اینها به برکت همکاری و خواست گروه های سیاسی کشور بود.
دبیرکل حزب الله ادامه داد: در این وضعیت، ناگهان گروه های سیاسی ضربه ای از عربستان خوردند به این صورت که نخست وزیر لبنان با عجله و بودن حضور معاونان و مشاورانش به عربستان فراخوانده و مجبور به اعلام استعفا شد. این دخالت بی سابقه ای بود که نخست وزیر لبنان مجبور به استعفا شود. همه لبنانی ها پی به این مساله برده اند و یقین حاصل کرده اند.
نصرالله گفت که بعد از اعلام استعفا، الحریری در عربستان در بازداشت خانگی به سر می برد و اجازه بازگشت به لبنان به وی داده نمی شود.
دبیرکل حزب الله فشار سعودی ها به نخست وزیر لبنان برای استعفا را دخالت آشکار در لبنان و آن را بی سابقه دانست. وی گفت: سعودی ها می خواهند نخست وزیر جدیدی را به لبنان تحمیل کنند و حتی با جریان المستقبل هم مشورت نکرده اند.

**عربستان از اسرائیل خواسته به لبنان حمله کند
سیدحسن نصرالله اقدام عربستان را اعلام جنگ علیه کل لبنان و نه صرفا علیه حزب الله دانست.
وی افزود: اطلاعاتی در دست داریم که سعودی ها از اسرائیل خواسته اند به لبنان حمله کند و حاضرند میلیاردها دلار به اسرائیل برای این کار پرداخت کنند. همانطور که جنگ 33 روزه سال 2006 هم به درخواست عربستان بود.
دبیرکل حزب الله دخالت آشکار عربستان در امور لبنان را محکوم کرد و گفت: اهانت به نخست وزیر لبنان اهانت به همه لبنانی هاست.
نصرالله افزود: حتی اگر با نخست وزیر اختلاف نظر داشته باشیم. این مساله باید محکوم شود.

**الحریری باید به لبنان برگردد
سیدحسن نصرالله در ادامه سخنرانی اش گفت که سعد الحریری حتی یک کلمه از بیانیه استعفای خود را ننوشته بود بلکه سعودی ها این بیانیه را نوشته بودند.
وی با تاکید بر ضرورت بازگشت سعد الحریری به لبنان گفت: ما نیز هم صدا با جریان المستقبل و فراکسیون المستقبل خواهان بازگشت الحریری به لبنان هستیم. مهم نیست بعدا چه اتفاقی می افتاد، ممکن است وقتی الحریری برگردد از استعفای خود برگردد، ممکن است بر استعفای خود پافشاری کند، حتی ممکن است برگردد و علیه حزب الله جنگ به راه بیندازد؛ در حال حاضر اینها اهمیتی ندارد، آنچه الان مهم است این است که الحریری به کشور برگردد.
نصرالله تصریح کرد: ما با باقی ماندن الحریری در اقامت اجباری مخالفیم. نباید مردم لبنان و کشورهای عربی و هیچ انسان آزاده ای در برابر این مساله سکوت کند.
دبیرکل حزب الله استعفای الحریری را غیر قانونی دانست و گفت که آن را به رسمیت نمی شناسد. وی تاکید کرد که دولت کنونی در لبنان دولت قانونی است.
نصرالله ادامه داد: ما دعوت به آغاز رایزنی های پارلمانی برای معرفی نخست وزیر جدید را که از سوی عده ای مطرح می شود تایید نمی کنیم چون دولت کنونی قانونی است و الحریری همچنان نخست وزیر قانونی کشور است.

**ضرورت همبستگی ملی
دبیرکل حزب الله گفت: میشل عون رئیس جمهوری با همبستگی نبیه بری رئیس پارلمان و گروه های سیاسی، این موضوع را با حکمت مدیریت کرد.
وی افزود: همه لبنانی ها باید ضمن همبستگی با یکدیگر از این مدیریت حکمیانه حمایت به عمل آورده و پشت سر آن قرار گیرند. باید در مقابل تهدیدها و نفرت پراکنی ها در کنار یکدیگر قرار بگیریم.
سیدحسن نصرالله با اشاره به ادعای نقشه ترور سعد الحریری که از سوی شبکه العربیه مطرح شد گفت: با وجود اینکه نهادهای امنیتی این خبر را تکذیب کردند العربیه همچنان به خبرپراکنی های خود ادامه داد. در بیانیه استعفای الحریری هم که توسط سعودی ها نوشته شده بود به این مساله اشاره شد. بعضی ها این حرف ها را تکرار می کنند و اصرار دارند که بگویند ترورهای سیاسی در کار است. باید در برابر این اخبار هوشیار بود.

**جنگ اسرائیل علیه لبنان صحت ندارد
دبیرکل حزب الله در ادامه فرضیه جنگ رژیم صهیونیستی علیه لبنان را غیرصحیح دانست و گفت که اطلاعات این را نشان نمی دهد.
وی افزود: البته عربستان به اسرائیل فشار وارد می کند اما رژیم صهیونیستی می داند که هزینه چنین جنگی تا چه حد بالاست. اسرائیل ممکن است از طریق برخی کشورها برای ایجاد فتنه در لبنان فشار بیاورد.
نصرالله ادامه داد: رژیم صهیونیستی در منطقه «حضر» سوریه راه را برای گروه های تروریستی هموار کرد تا به این روستا حمله کنند. اسرائیل می خواست با این کار در آنجا فتنه به پا کند، چون حمله کنندگان جزو اهل سنت بودند.
دبیرکل حزب الله با بیان اینکه صهیونیست ها در خصوص آغاز جنگ بسیار محتاطانه رفتار می کنند گفت: من به صهیونیست ها هشدار می دهم که دست به هیچ کار اشتباهی نزنند یا دچار اشتباه محاسباتی نشوند. ما امروز در قوی ترین وضعیت هستیم و از احساس یقین و قدرت بالایی برخوردار هستیم. صهیونیست ها خوب می دانند که سخنان قبلی من مبتنی بر واقعیت ها بود و جنگ روانی نبود.

**داعش دست پرورده آمریکا و سعودی است
سیدحسن نصرالله درباره وضعیت منطقه گفت: داعشِ تروریستِ وهابیّ دست پرورده ی اوباما و کلینتون و سعودی ها، بزرگترین توطئه ای است که علیه ملت های منطقه به راه افتاد.
وی افزود: امروز ما در آخرین مرحله نابودی داعش قرار داریم و تا نابودی کامل داعش در عراق و سوریه چند هفته بیشتر باقی نمانده است. امروز به برکت شهدا شاهد ثبات و امنیت در لبنان هستیم.

**ما نیروی بازدارنده در برابر تهدیدهای اسرائیل ایجاد کردیم
سیدحسن نصرالله گفت: ما به برکت ایثارگری های شهدا و همه ایثارگران، همانطور که خاک لبنان و اسیرانمان را از دست اسرائیل آزاد کردیم و توطئه های صهیونیست ها را ناکام گذاشتیم، در اوت 2017 نیز خاک لبنان و اسیرانمان را از دست تروریست ها آزاد کردیم.
وی افزود: ما نیروی بازدارنده ای در برابر تهدیدهای اسرائیل ایجاد کردیم و منجر به حفظ امنیت و ثبات کشور شدیم.
وی در ابتدای سخنرانی اش درباره روز شهید حزب الله گفت: روز شهید حزب الله یعنی یازدهم نوامبر 1982 روزی است که شهید «احمد قصیر» مقر مسئول نظامی اسرائیل در لبنان را هدف قرار داد و آغازگر عصر شهادت طلبان در لبنان شد. ما این روز را به عنوان «روز شهید حزب الله» تعیین کردیم چون شهید احمد قصیر سردار ایثارگری و شهادت طلبی بود.
نصرالله همچنین راهپیمایی میلیونی در اربعین امام حسین را پدیده بی نظیری دانست و گفت: این رویداد نیاز به تامل دارد. زائران از همه جا به کربلا روی آورده اند و تعداد آنها حدود 20 میلیون نفر تخمین زده می شود.
وی افزود: دولت عراق امنیت و حمایت از زائران را بر عهده دارد اما خدمت به زائران در مسیر موکب های عازم کربلا توسط مردم عراق انجام می گیرد. میلیون ها نفر در این روز به زیارت امام حسین مشرف می شوند چون او شهید و فرزند شهید است و جان خود را نثار دین خدا کرد.
در مراسم بزرگداشت اربعین حسینی و روز شهید که در حومه جنوبی بیروت و شهرهای دیگر لبنان برگزار شد هزاران نفر از مردم این کشور شرکت کردند.
در این مراسم همچنین شخصیت های متعدد سیاسی لبنان و دیپلمات های کشورهای خارجی از جمله «محمد فتحعلی» و «علی عبدالکریم علی» سفیران ایران و روسیه در بیروت شرکت داشتند.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedIn
 • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *